Najnowsze

Pomarańczowy alert nad Bardarbungą. "Nie wykryto popiołów"

Najnowsze


Władze Islandii obniżyły w niedzielę alert dla lotnictwa w rejonie wulkanu Bardarbunga do poziomu pomarańczowego. Wcześniej, tego dnia, podniesono ten alert do poziomu czerwonego, po wykryciu w pobliżu niewielkiej erupcji szczelinowej.

- Nie wykryto popiołów, więc poziom alertu dla lotnictwa w rejonie Bardarbungi został obniżony do pomarańczowego - podały w komunikacie służby meteorologiczne.

"Bardzo spokojna' erupcja

Wcześniej meteorolodzy odnotowali "bardzo spokojną" erupcję na polu lawy Holuhraun, w odległości kilku kilometrów od wulkanu.

W reakcji wprowadzono czasowy zakaz lotów na wysokości 1,8 kilometra w promieniu 18,5 kilometra wokół wulkanu. Jednak wszystkie lotniska pozostały otwarte.

Piątkowy czerwony alert

W piątek w następstwie mniejszej erupcji władze na krótko podniosły alert, wprowadzając ograniczenia w transporcie lotniczym w rejonie wulkanu. Czerwony alert oznacza, że erupcja jest nieuchronna albo już trwa, z ryzykiem emisji pyłów wulkanicznych.

Podwyższona aktywność sejsmiczna

Od połowy sierpnia, w rejonie wulkanu Bardarbunga, pokrytego grubą na kilkaset metrów pokrywą lodowca Vatnajoekull, obserwuje się podwyższoną aktywność sejsmiczną. Wulkanolodzy ostrzegają, że w razie erupcji Bardarbungi i wyrzucenia popiołów wulkanicznych zakłócony może zostać transport lotniczy w północnej Europie i w rejonie północnego Atlantyku.

Autor: kt/rp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości