Południe Polski dusi smog

[object Object]
Minister "być może" zakaże palenia w kominkach. ["Fakty" TVN]Fakty TVN
wideo 2/35

Niedzielny poranek na południu kraju nie zachęca do oddychania "pełną piersią". Sprawdź, w których miejscowościach jakość powietrza jest niezdrowa.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ OKOLICY

W niedzielę od rana stężenie szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 na znacznym obszarze kraju przekraczało normy.

Warunki meteorologiczne nie sprzyjają ucieczce zanieczyszczeń. Smog truje zwłaszcza mieszkańców południowej części kraju.

Stężenie pyłu PM10

Po godzinie 6 najwyższe stężenie pyłu PM10 było w Nowym Targu (191,57 µg/m3), Nowym Sączu (177 µg/m3), Połańcu (161 µg/m3) praz Jaśle (142,77 µg/m3). W tych miejscowościach jakość powietrza określana jest jako zła.

Niezdrowym powietrzem oddychają od rana mieszkańcy Skawiny, Krakowa oraz Bielsko-Białej.

W wielu miejscowościach w południowej części Polski jakość odnotowana została średnia jakość powietrza. W pozostałych regionach kraju powietrze jest dobrej i świetnej jakości.

Stężenie PM10 o godzinie 6:20TVN Meteo

Stężenie pyłu PM2,5

Pod względem zawartości pyłu zawieszonego PM2,5 po godzinie 6 niezdrowe powietrze odnotowano w Krakowie - do 76,05 µg/m3, Przemyślu (70.43 µg/m3) oraz Mielcu (67,26 µg/m3).

Normy stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 zostały przekroczone także w wielu miastach na południu i na wschodzie Polski. Tam powietrze określane jest jako średnie.

Stężenie PM2,5 o godzinie 6:20TVN Meteo

Stężenie benzenu

Dopuszczalna zawartość benzenu od rana była przekroczona w Krakowie. Odnotowano tam stężenie na poziomie 13,32 µg/m3. Oznacza to, że powietrze tam jest średniej jakości.

Na terenie reszty kraju zawartość szkodliwego benzenu nie przekroczyła 10 µg/m3, zatem powietrze tam jest dobrej, a nawet świetnej jakości.

Stężenie benzenu o godzinie 6:20TVN Meteo

Dopuszczalne normy

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Jak się chronić?

Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy

Autor: ao, AP,amm, sj//rzw,map,aw / Źródło: TVN Meteo/GIOŚ

Pozostałe wiadomości