Południe Polski dusi się w smogu. Jest fatalnie

[object Object]
Prognoza pogody na noc
wideo 2/21

Jakość powietrza na południu Polski jest fatalna.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

W niedzielę na terenie całego województwa śląskiego jakość powietrza była zła. - Niestety na wszystkich stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zanotowaliśmy przekroczenie poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, a na terenie powiatu wodzisławskiego wystąpiło przekroczenie poziomu informowania wynoszącego 200 mikrogramów na metr sześcienny - mówił w poniedziałek Andrzej Szczygieł, naczelnik regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Dzisiaj sytuacja nie jest lepsza, w dalszym ciągu notujemy wysokie stężenia pyłu - dodał.

- Niestety w najbliższych dniach jakość powietrza nie będzie najlepsza, będą wysokie stężenia pyłów, szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych, a więc tutaj rzeczywiście należy zachować ostrożność - podkreślił Szczygieł.

Stężenie pyłu PM10

W poniedziałek po godzinie 19.30 najwyższe stężenia pyłów PM10 zanotowano w miejscowościach: Wodzisław Śląski, Cieszyn, Ustroń, Bielsko-Biała, Żywiec, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Kraków, Skawina, Dębica. Tam powietrze było fatalne.

Złym powietrzem oddychano między innymi w Nowym Sączu, Dusznikach-Zdroju i Tychach.

Stężenie pyłu zawieszonego PM10

Stężenie pyłu PM2,5

Po godzinie 19.30 powietrze miało fatalną jakość w miejscowościach: Jawor, Katowice, Duszniki-Zdrój, Kraków, Tarnów, Dębica.

Źle było w Mielcu, Połańcu, Wschowie i Jarosławiu.

Stężenie pyłu zawieszonego PM2,5

Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do powstawania nowotworów i chorób dróg oddechowych.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieDPA, US Enviromental Protection Agency, IMGW-PIB
Źródła emisji pyłu PM10 (Polski Alarm Smogowy)Polski Alarm Smogowy
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: ao/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości