Najnowsze

Polskie odkrycie w dziesiątce najważniejszych światowych wydarzeń archeologicznych

Najnowsze

tvn24Polski akcent w dziesiątce najważniejszych odkryć archeologicznych

Amerykański magazyn "Archaeology" opublikował listę 10 najważniejszych odkryć 2013 roku. Wśród nich znalazło się czerwcowe dokonanie zespołu polskich archeologów pod kierownictwem dr. Miłosza Giersza. To grobowiec El Castillo de Huarmey, w którym odkryto 1300 cennych dla nauki artefaktów i ciała trzech królowych.

Zespół pracował pod kierunkiem dr. Miłosza Giersza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

Biżuteria i ceramika

Odkryty grobowiec wydatowany jest na VIII wiek n.e. Znajduje się w Huarmey, 300 km na północ od stolicy kraju - Limy. Wśród znalezisk są bogato ornamentowana biżuteria, importowane z odległych zakątków imperium dobra luksusowe, w tym obsydian i zdobiona ceramika oraz unikatowy, inkrustowany kubek ceremonialny kero, a także kubek wykonany z białego kamienia.

Należało do żon

W przyszłym roku wybrane odrestaurowane zabytki będzie można zobaczyć w Muzeum Sztuki w Limie (Museo de Arte de Lima).

Mauzoleum należało prawdopodobnie do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Wszystkie do tej pory znane pochówki tej kultury były zrabowane. Polacy mieli niezwykłą okazję zbadać kompletny grobowiec, w którym złożono ciała arystokracji cywilizacji Wari.

Niezwykła dziesiątka

W zestawieniu "Top 10 Discoveries of 2013" w periodyku "Archaeology" obok badań w Huarmey znalazły się m.in. odkrycie reliktów łodzi, lin i ceramiki, najstarszych zachowanych papirusów pochodzących z czasów panowania faraona Cheopsa nad Morzem Czerwonym w Egipcie czy projekt laserowego skaningu lotniczego (LiDAR) wykonany w rejonie Angkor Wat w Kambodży.

Autor: mb/mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW/dr Miłosz Giersz