Polska szykuje się na ulewy. Może spaść do 150 litrów deszczu

Niż Yvette może przynieść obfite opady deszczu
Niż Yvette może przynieść obfite opady deszczu
Niż Yvette może przynieść obfite opady deszczu

Niż o nazwie Yvette, który w środę nadciągnie nad południowo-wschodnią część Polski, przyniesie obfite opady. Synoptycy przewidują, że ulewne deszcze utrzymają się do soboty. W tym czasie może spaść nawet do 150 l/mkw. Polska przygotowuje się na walkę z ewentualną powodzią.

Jak mówiła po godz. 7.00 prezenterka TVN Meteo Dorota Gardias, Polska nie została jeszcze objęta wpływem niżu, który ma nadciągnąć w środę 14 maja.

- Na południu i południowym wschodzie już teraz jest pochmurno. Zaczyna padać deszcz. Ale to jeszcze nie jest ten niż związany z niżem bałkańskim.

Niż Yvette

Jednak powoli wędruje do nas niż genueński (Yvette), który ma przynieść jeszcze w środę obfite opady deszczu.

- W ciągu trzech dób prognozujemy w regionach Polski południowej nawet opady do 150 l/mkw. deszczu. Niestety te niże znad południa Europy są odpowiedzialne za powodzie, nawet te z 1997 i 2010 roku. Są bardzo niebezpieczne - informowała w TVN24 - Dorota Gardias.

Obejmie południowo-wschodnie województwa

Niż Yvette pojawi się w Polsce w środę 14 maja rozciągając się nad południowo-wschodnie województwa. - Deszcz obejmie do soboty całe południe, wschód i centrum - zaznacza meteorolog TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

- Najsilniejsze opady wystąpić mają na południu w czwartek, na tzw. okludującym się froncie, który ułoży się na Karpatach - precyzuje meteorolog.

Zagrożenie powodziowe

Unton-Pyziołek przestrzega, że obfitość opadów podniesie poziom rzek, zwiększając ryzyko wystąpienia powodzi. - Najwięcej wody spaść ma na Tatry i Podhale - zaznacza synoptyk.

To zwiększa ryzyko powodzi na terenach wzdłuż Czarnego i Białego Dunajca, Białki i Popradu, których koryta jako pierwsze będą pełne po brzegi. Wody przybędzie także w Dunajcu.

- Zagrożone powodzią są również tereny przybrzeżne rzek Podkarpacia, Lubelszczyzny, Kielecczyzny, Górnego Śląska i południowego Mazowsza, należące do zlewni Wisły - ostrzega meteorolog.

Ryzyko powodzi zmobilizowało służby odpowiedzialne za gospodarkę wodną kraju. W Pieninach od kilku dni trwa rzut wody ze Zbiornika Czorsztyńskiego.

Prognozowane stany wód
Ulewy mogą wywołać zagrożenie powodziowe
Ulewy mogą wywołać zagrożenie powodzioweTVN Meteo

Reakcja premiera

- Wobec spodziewanych opadów na południu Polski służby sprawdzą stan urządzeń przeciwpowodziowych – zapowiedział we wtorek po posiedzeniu rządu Donald Tusk.

- Mam nadzieję, że nie dojdzie do zdarzeń szczególnie dramatycznych, ale czujność jest bez wątpienia potrzebna - dodał premier.

Premier podkreślił, że sugerowane przez IMGW ryzyko przekroczenia stanów alarmowych na południu kraju wymaga podjęcia przez rząd środków zapobiegawczych. Obiecał przeprowadzenie kontroli stanu technicznego infrastruktury zabezpieczającej przed powodzią.

W środę o godz. 15.00 zbierze się rządowe centrum zarządzania kryzysowego, w którym weźmie udział premier Donald Tusk.

Autor: PW/rp / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości