Polska na tle Europy. Zobacz, gdzie są przekroczone normy jakości powietrza

[object Object]
Nad Krakowem unosi się smogtvn24
wideo 2/30

Od kilku dni niemal cała Polska pokryta jest czerwonym lub pomarańczowym kolorem, co odpowiada znacznie przekroczonym normom jakości powietrza. Sprawdź, jaka jest aktualna sytuacja smogowa w Polsce i jak wypadamy na tle Europy.

Jak podaje serwis airly.org, w większości kontynentu europejskiego jakość powietrza jest dobra. Rzucającym się w oczy wyjątkiem jest Polska, która niemal cała pokryta jest czerwonym lub pomarańczowym kolorem, co odpowiada znacznie przekroczonym normom jakości powietrza.

Wschód i zachód

W zachodnich regionach Europy powietrze ma świetną lub dobrą jakość. Na wschodzie kontynentu sytuacja wygląda gorzej. Powietrzem o jakości nieodpowiadającej normom oddychają między innymi mieszkańcy Słowacji, Bośni i Hercegowiny czy Rumunii. Nie ma jednak wątpliwości, że największy smog utrzymuje się w Polsce.

Około godziny 21 takie wyniki odczytywano w stacjach pomiarowych w Europie (zielony kolor oznacza powietrze dobrej jakości, żółte lub pomarańczowe - średniej lub niezdrowej, czerwony - złej, fioletowy - fatalnej):

Smog w Europie (airlyairly.org/map/pl/

Aktualne zanieczyszczenia powietrza można też śledzić na windy.com, który to serwis korzysta między innymi z danych programu Copernicus - unijnego programu obserwacji Ziemi. Jak potwierdzają na przykład mapy dotyczące stężenia CO2 i NO2 w powietrzu, Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie sytuacja wygląda najgorzej:

Kiedy powietrze ma niezdrową jakość?

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Stężenie pyłu PM10

We wtorek po godzinie 21 pod względem pyłu PM10 sytuacja była najgorsza w Suchej Beskidzkiej. Tamtejsza stacja pomiarowa odnotowała stężenie szkodliwego pyłu na poziomie 186 µg/m3. Takie powietrze określa się jako złe.

Złym powietrzem oddychali też mieszkańcy miast jakich jak Włocławek 158,7 µg/m3, Grudziądz 167,75 µg/m3. W wielu innych miejscach powietrze miało średnią lub niezdrową jakość.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 21 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Gorzej było pod względem stężenia pyłu PM2,5. Powietrze fatalnej jakości wykryły stacje w Gdyni, gdzie stężenie szkodliwego pyłu było na poziomie 122 µg/m3, oraz Gdańska 119 µg/m3.

Zła jakość powietrza doskwierała mieszkańcom miast takich jak Kościerzyna 109,55 µg/m3, Guty 109 µg/m3, Włocławek 114,6 µg/m3, Warszawa 93,95 µg/m3, Płock 93,86 µg/m3.

Powietrze dobrej jakości odnotowały stacje pomiarowe w południowo-zachodnich regionach kraju.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 21 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Autor: kw//rzw / Źródło: airly.org, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock, windy.com

Pozostałe wiadomości