Najnowsze

Polska na styku dwóch frontów. Burzowo i "bardzo, bardzo upalnie"

Najnowsze

Tomasz Wasilewski informuje o aktualnej sytuacji pogodowej
tvn24Tomasz Wasilewski informuje o aktualnej sytuacji pogodowej

Polska znajduje się na styku dwóch frontów, dlatego też tworzą się groźne i gwałtowne zjawiska pogodowe. Tomasz Wasilewski tłumaczy, rysując na mapie, skąd biorą się takie zawirowania w pogodzie.

We wtorek późnym wieczorem niszczycielski front wkroczył do Polski od Niemiec, przechodząc przez woj. lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie.

Jak poinformował prezenter TVN Meteo, obecnie front przesuwa się na północny wschód. Niesie ulewne opady deszczu, a miejscami także grad i porywisty wiatr. - Sprawdzałem, jakie były sumy opadów w czasie tego frontu na zachodzie Polski. W Zielonej Górze i okolicach nocą było to ponad 20 litrów na metr kwadratowy. To są duże opady w ciągu krótkiej chwili - informuje Tomasz Wasilewski.

Skąd taka sytuacja?

- Mamy dwa niże nad Europą. Jeden znajduje się na zachodzie, drugi na północnym wschodzie. Od tego właśnie niżu odchodzi jeden z frontów atmosferycznych, który ukośnie przecina Polskę.

Jak zaznacza Wasilewski, po południowej stronie frontu jest bardzo gorące powietrze, dlatego o poranku miejscami są 23 stopnie, a w ciągu dnia może być ich 34.

- Po północnej stronie frontu napływa - nie wiem, czy to jest dobre słowo - chłodniejsze powietrze, które będzie miało dzisiaj ok. 27-28 stopni Celsjusza. Przed frontem przesuwającym się z południa płynie najgorętsze, bardzo, bardzo upalne powietrze. Natomiast za nim przesuwa się masa powietrza o kilka stopni chłodniejsza. Dlatego na zachodzie kraju nie będzie powyżej 30 stopni. Na wschodzie i na południu jak najbardziej - informuje Tomasz Wasilewski.

Temperatury prognozowane na środęTVN Meteo

W środę w ciągu dnia zagrzmi w niektórych regionach. Zjawiska mogą być gwałtowne. Synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński na bieżąco informuje o aktualnych burzach. Sprawdź gdzie grzmi

Zobacz, którędy będzie przechodził front burzowy:

Którędy będą szły burze w najbliższych godzinach (Ventusky.com)
Którędy będą szły burze w najbliższych godzinach (Ventusky.com)Ventusky.com

Zobacz całą rozmowę z Tomaszem Wasilewskim:

Front burzowy zmierza na obszar Polski
Front burzowy zmierza na obszar Polskitvn24

Autor: wd/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości