Najnowsze

Polska i Szwecja wypowiadają wojnę glonom

Najnowsze

Już niedługo glony znikną znad bałtyckich plaż

Ministrowie Szwecji i Polski opublikowali w sobotę w szwedzkim dzienniku "Sydsvenska Dagbladet" artykuł, w którym deklarują wspólną chęć rozwiązania problem glonów na bałtyckich plażach. Glonów jest zbyt dużo i przeszkadzają turystom w kąpieli.

Szwedzki minister środowiska Andreas Carlgren oraz polski minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślili, że oba kraje mają teraz szczególny wpływ na przyszłość Morza Bałtyckiego: Szwecja przewodniczy Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), a Polska objęła prezydencję w Radzie UE.

Obaj ministrowie spotkają się w połowie lipca w Sopocie podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska państw UE.

Paliwo z glonów

- Rozmawiać będą o wyjątkowej współpracy, która rozwija się między Trójmiastem a kilkoma szwedzkimi nadmorskimi gminami, w tym Trelleborgiem - można przeczytać w artykule. Chodzi między innymi o technologię wykorzystywania glonów z bałtyckich plaż do produkcji biogazu.

- Ważnym wyzwaniem dla regionu, z polskiej i szwedzkiej perspektywy, jest wpływ rolnictwa na Morze Bałtyckie - podkreślają ministrowie. Uważają, że kluczem do rozwiązania nadmiernej produkcji obornika, który zatruwa Bałtyk, jest również produkcja biogazu. W ten sposób uzyskiwane jest także paliwo przyjazne klimatowi.

Autor: usa//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości