Najnowsze

Polska gospodarzem kosmicznych zawodów

Najnowsze

Polskie łaziki najlepsze na świecie. Podwójne zwycięstwo w USA
tvn24Polskie łaziki najlepsze na świecie. Podwójne zwycięstwo w USA

Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.

Impreza ma rozpocząć się 7 września, ale do końca kwietnia organizatorzy przyjmowali zgłoszenia. Podczas zawodów będzie trwała również konferencja z udziałem światowej klasy ekspertów ds. kosmosu.

- Równocześnie z zawodami odbędzie się międzynarodowa konferencja "Człowiek w Kosmosie" organizowana przez Mars Society. Przybędą na nią reprezentanci branży kosmicznej, m.in. założyciel organizacji Mars Society Robert Zubrin oraz profesor Uniwersytetu Stanforda G. Scott Hubbard, były szef NASA Ames. W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele branży medycznej, naukowej oraz prywatni przedsiębiorcy. Ponadto w ramach Pikniku Naukowego w specjalnie przygotowanych namiotach będzie można zobaczyć pokazy i eksperymenty dostosowane do wieku i zainteresowań zgromadzonej publiczności. - mówił Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, organizator zawodów.

Do rywalizacji staną drużyny z całego świata

Organizacja European Rover Challenge 2014 w Polsce została ogłoszona podczas konferencji kosmicznej w Paryżu jesienią ubiegłego roku. Gospodarzem zawodów będzie Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin. Wśród zgłoszonych są drużyny z całego świata: z USA, Kanady, Australii, Egiptu, Indii, Kolumbii, Bangladeszu i oczywiście kilka ekip z Polski.

Organizatorem European Rover Chellenge jest Mars Society Polska wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, ABM Space Education oraz Austriackim Formum Kosmicznym.

Kilku etapowy wyścig

Rywalizacja drużyn studentów, absolwentów i pracowników uczelni oraz ich łazików składać się będzie z czterech etapów. W pierwszym z nich, roboty powinny pobrać próbki z powierzchni Marsa i dokonać ich analizy pod kątem ewentualnego życia. Drugi etap ma mieć charakter terenowy. Wynalazki młodych inżynierów mają się bowiem poruszać na nawigacji za pomocą systemu GPS i pokonywać przeszkody. Pozostałe dwa zadania będą dotyczyć obsługi i naprawy urządzeń. Wszystkie etapy mają być wykonywane zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z łazikami.

Europejski odpowiednik

European Rover Challenge rozszerzyło zasięg zawodów na Europę. Są odpowiednikiem University Rover Challenge organizowanych w USA przez Mars Society. W konkursie za oceanem polscy naukowcy wielokrotnie odnosili sukcesy.

Potrafimy być najlepsi

W poprzedniej edycji University Rover Challenge zwycięzcą był Hyperion z zespołu z Politechniki Białostockiej, a drugie miejsce zajął Scorpio III z Politechniki Wrocławskiej.

- Świetny wynik polskich zespołów to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Po raz kolejny udowodniliśmy, że jeśli bierzemy się za jakiś projekt, to chcemy i potrafimy być w nim najlepsi - powiedział po sukcesie Polaków w amerykańskiej edycji konkursu, Mateusz Józefowicz z Mars Society Polska.

Hyperion zaprojektowany przez zespół z Politechniki Białostockiej wygrał rozgrywane w USA University Rover Challenge 2013Hyperion Project / Facebook
Tak wygląda Hyperion - białostocki marsjański łazik jadący do USA (https://www.facebook.com/projekt.hyperion)
Konstruktorzy łazika SCORPIO III (Mars Society)Mars Society

Polska organizatorem kosmicznego konkursu

Teraz dzięki European Rover Challenge w Polsce młodzi inżynierowie będą mogli liczniej uczestniczyć w konkursie organizowanym w naszym kraju.

- Cieszymy się, że w tym roku dajemy im możliwość startu w Polsce i to w naszym Centrum Naukowo-Technologicznym. Projekt ten doskonale wpisuje się w realizację Regionalnej Strategii Badań i Innowacyjności - powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

- Organizacja European Rover Challenge w Polsce, to nie tylko duże wyróżnienie dla naszego kraju, który dopiero co wstąpił do Europejskiej Agencji Kosmicznej i chce się promować w tym zakresie na świecie - powiedział Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.

- To także możliwość na zaistnienie kolejnych, zdolnych i ambitnych zespołów studenckich z Polski oraz dla ekip z innych państw europejskich - dodał.

Zobaczcie co powiedział po zwycięstwie Polaków ubiegłorocznego konkursu University Rover Challenge - europejski koordynator Mars Society - Łukasz Wilczyński. (materiał archiwalny 06.2014)

Polskie łaziki najlepsze na świecie. "To jest nasza przyszłość"
Polskie łaziki najlepsze na świecie. "To jest nasza przyszłość"tvn24

Stowarzyszenie Mars Society Polska

Mars Society Polska jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society. Promuje badania w celu doprowadzenia do załogowej misji na Marsa. Do organizacji przynależą specjaliści z dziedziny astronautyki: Robert Zubrin, Buzz Aldrin, naukowcy, filmowcy: James Cameron, pisarze: Kim Stanley Robinson i wszyscy inni miłośnicy kosmosu i entuzjaści obecności człowieka na Marsie.

Autor: PW/ja / Źródło: marssociety.pl, roverchallenge.eu

Źródło zdjęcia głównego: Mars Society

Pozostałe wiadomości