Najnowsze

Polska choinka już w Watykanie. Czekał na nią papież

Najnowsze

Choinka w drodze do Watykanu
tvn24Choinka w drodze do Watykanu

Ogromny polski świerk dotarł do Watykanu. Oczekiwał go papież Franciszek, gdyż przyozdobiona choinka stanie na Placu św. Piotra.

Okazała, 25-metrowa choinka, którą przez siedem dni i nocy transportowano z Mazur do Watykanu, dotarła na miejsce przeznaczenia. Stanie na Placu św. Piotra, gdzie zostanie udekorowana świątecznymi ozdobami.

Pomimo tego, że droga nie była krótka czy łatwa, drzewo dotarło do Watykanu bez przeszkód. Udokumentował to reporter Kontaktu24 o nicku ~Konrad.oswiecimka.

Zobacz materiał reportera Kontaktu 24.

7 grudnia choinkę rozświetlą sznury lampek. Na zielonych gałęziach zawisną przygotowane przez chore dzieci - pacjentów włoskich oddziałów onkologicznych - ozdoby bożonarodzeniowe. Przedsięwzięcie otoczy opieką papież Franciszek.

Tutaj przeczytasz więcej o trasie choinki.

Choinka w Watykanie. Materiał reportera Kontaktu 24 (~Konrad.oswiecimka)Kontakt24

Choinka w Watykanie

Mimo licznych zakrętów, łuków, rond, zwężeń dróg i innych utrudnień podczas dotychczasowej podróży, choinka przejechała całą trasę i nic jej się nie stało. Imponująca rozmiarami choinka dotarła do Watykanu i wkrótce zostanie ustawiona na Placu św. Piotra. Będzie udekorowana ozdobami, obwieszona lampkami, a tym samym stanie się bożonarodzeniową dekoracją przywiezioną z Lasów Państwowych. Na Placu św. Piotra w Watykanie stanie też 51 świerków z Nadleśnictwa Maskulińskie z Puszczy Piskiej, jako uzupełnienie bożonarodzeniowej dekoracji.

Świerk pospolity, który został wybrany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku), pochodził z samosiewu, miał około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosi 80 cm, a jego wiek to około 70 lat. Świerk jest zdrowy i dorodny, ma symetryczną, zbieżystą, dobrze ukształtowaną koronę.

Drugi dar od Polaków

Choinka od leśników z polskich lasów stanie na Placu św. Piotra w Watykanie po raz drugi. Dwadzieścia lat temu w tym samym miejscu stał świerk z okolic Zakopanego. Stanowił on dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Tym razem będzie to dar Lasów Państwowych.

Obejrzyj całe nagranie transportu choinki z Mazur:

Choinka z Polski dla papieża
Choinka z Polski dla papieżatvn24

https://www.google.pl/maps/place/Puszcza+Romincka/@54.3139006,22.6520785,15z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x46e1138f3e5d6193:0x2ddec9116c0fef83!8m2!3d54.3138889!4d22.6608333?hl=pl

Autor: sj/map / Źródło: Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24

Pozostałe wiadomości