Najnowsze

Połowa Amerykanów objęta alertami pogodowymi. W Teksasie blisko trzy miliony odbiorców bez prądu

Najnowsze


Fala mrozów ogarnęła Stany Zjednoczone. Według CNN do wtorku mogą zostać pobite 240 rekordy związane z niską temperaturą. Od Meksyku po Kanadę obowiązują alerty meteorologiczne, również te związane z opadami śniegu. Służby apelują o powstrzymanie się od podróży. W ciągu ostatnich dni na drogach zginęło już kilkanaście osób.

Prawie 170 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych objętych jest w poniedziałek ostrzeżeniami pogodowymi związanymi z opadami śniegu i mrozem.

Jak zauważyła CNN, zimne powietrze ogarnęło tak duży obszar kraju, że przez ponad 3200 kilometrów, od granicy z Meksykiem do granicy z Kanadą po jej południowo-wschodniej części, cała podróż może upłynąć przez stany z alertami.

Ze szczególnie trudnymi warunkami atmosferycznymi zmaga się Teksas. W poniedziałek rano termometry wskazywały od -22 do -6 st. C, a to spowodowało wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ponad 2,6 miliona odbiorców było pozbawionych prądu.

W Houston, czyli największym mieście stanu, zamknięto oba lotniska.

Śmiertelne wypadki

Co najmniej 11 osób zginęło w wypadkach samochodowych wskutek trudnych warunków w centralnej części kraju, odkąd ten ogarnęła fala mrozów.

W czwartek w mieście Fort Worth na oblodzonej autostradzie międzystanowej numer 35 w karambolu uczestniczyło ponad 130 pojazdów. Dla dziewięciu osób ten gigantyczny wypadek okazał się śmiertelny, dziesiątki osób zostało rannych. Po jednej ofierze śmiertelnej odnotowano w ciągu ostatnich dni w Kentucky i Oklahomie.

Policja oraz burmistrz miasta Sylvester Turner, który wcześniej ogłosił stan wyjątkowy, zalecili, aby unikać podróżowania do czasu ustąpienia komplikacji związanych z pogodą.

Rekordowe mrozy...

Jak informowaliśmy w środę, znajdujący się nad Kanadą system wysokiego ciśnienia przyniósł temperaturę o około 20-30 stopni niższą niż normalnie o tej porze roku w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i na północnych równinach.

CNN dodała, że do wtorkowego wieczoru jest możliwe, iż zostanie pobitych 240 rekordów związanych z niską temperaturą. W niektórych przypadkach, już to się stało. W Oklahoma City przez pięć dni temperatura nie wzrosła powyżej -6 stopni Celsjusza. To już rekord, a wartość ta ma zostać przekroczona dopiero w czwartek. W pobliżu miasta Yuma w Kolorado w niedzielę wieczorem temperatura odczuwalna wynosiła -42 st. C. W takiej sytuacji do odmrożeń niektórych części ciała może dojść nawet w ciągu kilkunastu minut.

...i opady śniegu

Opady śniegu również bywają rekordowe. W Seattle w stanie Waszyngton w weekend spadło go 27 centymetrów, najwięcej od stycznia 1972 roku. W stanie Wyoming w ciągu ostatnich dni spadło w sumie ponad 120 cm śniegu.

W południowych miastach kraju, takich jak Dallas czy Oklahoma City, mogą wystąpić największe opady od dekady.

Autor: ps/dd / Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo.pl, tvn24.pl