Najnowsze

Policzono drzewa na świecie. Najwięcej jest ich w Rosji i w Skandynawii

Najnowsze

Zagęszczenie drzew na świecie
NASAZagęszczenie drzew na świecie

Najnowszy globalny spis wszystkich drzew na Ziemi pokazuje, że są ich ponad trzy tryliony, co sprawia, że na jedną osobę przypadają 422 drzewa. Mimo to ich całkowita liczba spadła o prawie 50 proc. od początku istnienia ludzkiej cywilizacji (której wiek naukowcy szacują na 5 tysięcy lat). I to człowiek jest winien postępującemu wylesianiu.

Naukowcy do liczenia drzew wykorzystali obrazy satelitarne, inwentaryzacje leśne oraz różne technologie komputerowe. Było to najbardziej dokładne liczenie drzew, jakie do tej pory wykonano. W porównaniu z poprzednimi inwentaryzacjami wyszło, że drzew jest o około 7,5 raza więcej niż w poprzednich inwentaryzacjach.

O 46 proc. mniej drzew

Okazało się, że całkowita liczba drzew zmniejszyła się o 46 proc. od początków naszej cywilizacji, czyli od końca czwartego i początku trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.

- Drzewa są jednymi z najważniejszych organizmów na Ziemi. Jednak dopiero od niedawna zaczynamy rozumieć ich globalny zasięg - powiedział główny autor badania, Thomas Crowther z Uniwersytetu Yale.

Spis drzew pomoże naukowcom lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się gatunków roślin i zwierząt na świecie, skutki zmian klimatycznych oraz to, jak drzewa kształtują swoje otoczenie.

Ponadto wyniki mogą pomóc naukowcom zbadać rolę drzew w globalnym obiegu węgla. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery podczas fotosyntezy. Następnie produkują i uwalniają tlen jako efekt uboczny reakcji. Drzewa pełnią kluczową rolę w łagodzeniu globalnego ocieplenia.

- Magazynują ogromne ilości węgla, są niezbędne do obiegu składników odżywczych, poprawiają jakość wody i powietrza - mówi Crowther.

Najwięcej drzew jest w Rosji, Skandynawii i w Ameryce Północnej

Liczenie drzew wykazało również, że obszary, gdzie drzew jest najwięcej, znajdują się w subarktycznych regionach Rosji, w Skandynawii i w Ameryce Północnej. Natomiast największe obszary leśne, gdzie znajduje się do 43 proc. drzew na świecie, znajdują się w klimacie tropikalnym.

Główną przyczyną zmniejszania się ich liczby jest wylesianie, zmiana użytkowania gruntów oraz zła gospodarka leśna. Przyczynia się to do utraty 15 mld drzew co roku na całym świecie.

- Mamy prawie o połowię mniej drzew na naszej planecie - powiedział Crowther. - To pokazuje, ile potrzeba naszego wysiłku, żeby przywrócić to, co było wcześniej - dodaje.

Autor: mab/mk / Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: unsplash/Brownie

Pozostałe wiadomości