Najnowsze

Połamane drzewa i zalane drogi. W piątek ma być jeszcze gorzej

Najnowsze

Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju
tvn24Wzrasta poziom rzek w południowej części kraju

W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. TVN Meteo na bieżąco śledzi stan rzek i informuje, gdzie obecnie obowiązują ostrzeżenia z powodu przekroczonego stanu alarmowego.

Synoptycy TVN Meteo prognozują, że w piątek najwyższe opady (15-30 l/mkw.) wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Podlasie. W pasie Śląsk-Lubelszczyzna spadnie około 10-25 l/mkw., z kolei od Ziemi Lubuskiej przez centrum po Warmię i Mazury należy spodziewać się opadów rzędu 5-10 l/mkw. Jednak na obszarach górskich może to być nawet 100 l/mkw.

Zobacz, co decyduje o opadach w Polsce

Intensywne opady to efekt oddziaływania niżu Yvette zlokalizowanego nad Bałkanami, który sprowadza do Polski wilgotne powietrze. W związku z prognozowanymi dużymi sumami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje możliwość wezbrania niektórych rzek z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W górach opady do 100 l/mkw

Aktualny poziom wód

Po godzinie 21.00 Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że porywisty wiatr odciął dostawy prądu do 18 tys. odbiorców na terenie woj. małopolskiego. Wichura dała się we znaki także mieszkańcom woj. śląskiego - powalone drzewa uniemożliwiają dojazd do miejscowości Złatna (gmina Ujsoły).

- Stacje pomiarowe w województwie małopolskim, podkarpackim, śląskim odnotowały opad 20-30 l/mkw. w ciągu ostatnich 6 godzin. - podaje MAC.

Intensywne opady są przyczyną wyższego stanu wód. - O godzinie 21.00 stan alarmowy był przekroczony na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu górnej Wisły, na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz śląskiego - podało Ministerstwo.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminie Szczawnica (woj. małopolskie, powiat nowotarski) i gminie Zawoja (woj. małopolskie, powiat suski).

- Pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w miastach Bielsko Biała, Oświęcim, Nawojowa (pow. nowosądecki); Łabowa (pow. nowosądecki) oraz powiatach: bielskim, cieszyńskim, żywieckim, tatrzańskim, gorlickim, nowotarskim oraz limanowskim - sprecyzował Mariusz Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne:

- 3 stopnia:

wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich na terenie województw: śląskiego, - małopolskiego,-podkarpackiego

- 2 stopnia:

wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich na terenie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego

Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne:

- 3 stopnia:

- na terenie woj. małopolskiego (lokalnie w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i suskim możliwy opad do 100 l/mkw)

- na terenie woj. śląskiego (w Beskidzie Śląskim i Żywieckim możliwy opad do 100 l/mkw)

- 2 stopnia:

- intensywne opady deszczu na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego (oprócz Beskidu Śląskiego i Żywieckiego), świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz południowej części lubelskiego)

Mapa zagrożenia powodziowego
Aktualne zagrożenie powodziowe w Polsce
Aktualne zagrożenie powodziowe w PolsceAktualne zagrożenie powodziowe w PolsceTVN Meteo
Aktualne stany wód w rzekach
Aktualne stany wód w rzekachAktualne stany wód w rzekachTVN Meteo
Ostrzeżenia hydrologiczne II stopnia oznaczone są kolorem żółtym, a ostrzeżenia III st. - kolorem pomarańczowymtvn24

Możliwe "szybkie powodzie"

Według przedstawicieli Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu następnych 48 godzin niewykluczone będą lokalne podtopienia, ale jeszcze nie powódź. Według prognoz od soboty opady będą się już wygaszać.

- Nie ma powodzi - zaznaczył Mieczysław Ostojski i dodał, że sytuacja jest o wiele lepsza niż w 2010 roku. Zapowiedział jednak, że możliwe będą lokalne podtopienia czy nawet "flash floody", czyli tzw. szybkie powodzie. - Na to nie mamy wpływu - jak lokalnie spadnie gdzieś dużo opadów, takie zjawisko może się pojawić - powiedział dyrektor IMGW.

Zaznaczył jednak, że więcej na ten temat będzie można powiedzieć dopiero w sobotę, kiedy woda spłynie do rzek i zacznie formować się fala wezbraniowa. Jak dodał, jeśli zadziałają właściwie zbiorniki retencyjne falę tę "powinniśmy bezpiecznie doprowadzić do Bałtyku". CZYTAJ WIĘCEJ

Rwąca rzeka Białka
Rwąca rzeka Białkatvn24

Tu mogą zostać przekroczone stany alarmowe:

Śląsk

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych" - informuje najnowszy komunikat IMGW.

Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc. Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja.

W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może natomiast wiać silny wiatr. Według ostrzeżenia biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wiatr z północnego wschodu i północy może wiać ze średnią prędkością 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h.

Małopolska

Poziom wody w rzece Białce wynosił wcześnie rano, 2,6 m, czyli 0,6 m poniżej stanu ostrzegawczego. - Wody zdecydowanie więcej , niż w spokojne dni, nurt jest dość wartki dość, dość szybki i to musi robić wrażenie. Ale deszczu w ciągu ostatnich godzin spadło zdecydowanie mniej, niż spodziewali się tego synoptycy - relacjonował reporter TVN24 Mariusz Sidorkiewicz.

- Ale tutaj na tym terenie wszystko ma rozpocząć się w trakcie dnia, za kilka godzin. Między godziną 14 a 20 ma najbardziej intensywnie padać - podkreślił. Po tak intensywnych opadach poziom wód może znacznie wzrosnąć.

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 85 proc.

Podkarpacie

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Wisłoki, Wisłoka, Sanu oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - informuje IMGW.

Ostrzeżenie to obowiązuje do godz. 20.00 w piątek 16 maja. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wynosi 90 proc.

IMGW ostrzega też o możliwych wezbraniach rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Takie ostrzeżenia, o prawdopodobieństwie 85 proc. obowiązują od godz. 9 dnia 15.05 do godz. 9 dnia 17.05 dla województw: świętokrzyskiego (w zlewniach: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa) oraz lubelskiego (w zlewniach: Wieprza, Bugu po profil Krzyczew, na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa oraz w zlewniach zurbanizowanych).

Hydrolog o opadach i zagrożeniu powodziowym
Hydrolog o opadach i zagrożeniu powodziowymtvn24
"Mieszkańcy muszą wiedzieć o możliwości ewakuacji"
"Mieszkańcy muszą wiedzieć o możliwości ewakuacji"tvn24
Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami
Burmistrz Bierunia o zabezpieczeniach przed zalaniami

Autor: mb / Źródło: TVN Meteo, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, IMGW

Pozostałe wiadomości