Najnowsze

Pół roku i kilkaset kilometrów drogi. Badacze mogą znać przyczynę wędrówki słoni

Najnowsze


Stado słoni, które kilka dni temu było widziane w prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach, nadal przemieszcza się na północ. Specjaliści zastanawiają się, dlaczego zwierzęta zdecydowały się wyruszyć. Pokonały już prawie 500 kilometrów.

W grudniu ubiegłego roku stado 15 słoni, w tym matki z młodymi, opuściły swój dom w rezerwacie leśnym w prefekturze Xishuangbanna na południu prowincji Junnan w południowo-zachodnich Chinach, aby wyruszyć na północ.

Po prawie 500 kilometrach wędrówki, na początku tego tygodnia, znalazły się około 100 kilometrów od stolicy prowincji, czyli miasta Kunming, zamieszkiwanego przez osiem milionów osób – poinformowała gazeta "China Daily". To dystans, który dorosły słoń może pokonać w ciągu jednego dnia. Reuters, powołując się na lokalną telewizję, podał we wtorek, że znajdowały się w odległości kilku kilometrów od granic miasta.

Stado przechodzi przez wsie, miasteczka, główne drogi i autostrady. Lokalne władze, między innymi przy wykorzystaniu samochodów policyjnych i dronów, kontrolują ruchy stada, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, jak i ludziom.

Mogły szukać pożywienia

Według Becky Shu Chen, która od 2012 roku zajmuje się badaniami na temat interakcji słoni z ludźmi w prowincji Junnan, stado tych zwierząt mogło zostać przestraszone. Jak powiedziała w rozmowie z dziennikiem "South Morning China Post", ostatni raz podobna sytuacja w świecie słoni w Chinach miała miejsce prawdopodobnie około 400 lat temu. Wtedy słonie podróżowały z południowej części Junnanu do okolic Rzeki Żółtej w północnych Chinach.

Shu Chen dodała, że wędrówka słoni mogła rozpocząć się od poszukiwania pożywienia. Wyjaśniła, że w lasach nie ma tak dużej ilości składników odżywczych jak na polach, gdzie uprawiana jest, łatwo dostępna dla nich, kukurydza.

Populacja się zwiększa

Na obszarze Chin żyje tylko około jednego procenta słoni azjatyckich występujących na całym świecie. To około 300 osobników, ale jak podaje "China Daily", dzięki ochronie gatunku ich populacja w Chinach wzrosła ze 170 w latach 70.

Ich siedliska znajdują się w najbardziej wysuniętych na południe częściach Junnanu. To prefektury Xishuangbanna, Lincang i Pu'er. Obszar ten szybko został poddany procesowi urbanizacji, a zatem pierwotne siedlisko słoni się zmniejszyło. Zaczęły one mieszkać na leśnych obszarach między drogami, polami, wioskami i miastami. Zwierzęta przystosowały się do nowych warunków, a zajmowany przez nie teren jest chroniony.

Autor: ps/dd / Źródło: South China Morning Post, China Daily, Reuters

Pozostałe wiadomości