Najnowsze

Pokazali światu małe wilki meksykańskie. To gatunek krytycznie zagrożony

Najnowsze


W ogrodzie zoologicznym Chapultepec w Meksyku pokazano publiczności pięć małych wilków meksykańskich, które urodziły się tam niedawno. Z radością zostały powitane na świecie przez pracowników zoo. To trzeci co do wielkości miot, który urodził się w stolicy.

Młode wilki urodziły się pod koniec kwietnia, ale dopiero teraz pokazano je szerszej publiczności. Szczęśliwymi rodzicami zostali matka Seje i ojciec Rhi. Maluchy są zdrowe i rozwijają się prawidłowo - przekazało zoo Chapultepec w Meksyku. Rodzice troskliwie zajmują się swoim potomstwem. Maluchami opiekują się też lekarze weterynarii.

Gatunek zagrożony

Wilk meksykański (Canis lupus baileyi) to podgatunek wilka szarego, drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae). Gatunek ten jest krytycznie zagrożony. Dawniej zwierzęta te żyły na całym obszarze środkowego Meksyku oraz południowej Arizony żywiąc się łosiami, jeleniami i mniejszymi ssakami. Zdarzało się jednak, że wilki atakowały także bydło domowe, co spowodowało, że zaczęto na nie masowo polować, doprowadzając do znacznego spadku ich populacji. W 1987 roku w Meksyku rozpoczęto starania by uratować gatunek przed całkowitym wyginięciem.

Barwa sierści tego gatunku jest zmienna, od czerwonawej po szarą, z czarną kryzą wzdłuż grzbietu i z dłuższymi włosami na karku. Żywią się od królików, poprzez gryzonie, muflony, aż do jeleniowatych.

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości