Pójdź na spacer do lasu nie wychodząc z domu

Leśniczówka w Piersławku

Wirtualny spacer to pomysł leśników. Chcieli zachęcić ludzi do odwiedzania Piersławka – jednej z najładniejszych leśniczówek w okolicach Olsztyna. – Chcemy przybliżyć las osobom, które z przyczyn zdrowotnych, czy finansowych nie są w stanie go odwiedzić. Większość ludzi nie wie też, jak z niego korzystać i chcemy im to pokazać – mówi w rozmowie z tvnmeteo.pl Małgorzata Błyskun, z nadleśnictwa Strzałowo.

Żeby pospacerować po leśniczówce, nie trzeba dużo robić. Wystarczy wpisać PGL adres strony internetowej i przenieść się do Piersławka.

Mapa pokaże nam dokładnie wszystkie miejsca. Wystarczy tylko kliknąć myszką w wybrany przez siebie punkt. Na ekranie wyskoczy nam panorama 360 st., dzięki której będziemy mogli rozejrzeć się po okolicy.

Piękne i sławne miejsce

Leśniczówka Piersławek została zbudowana w 1883 r. To właśnie tutaj w 1887 r. urodził się Ernst Wiechert, niemiecki pisarz, który za przeciwstawianie się nazistowskim władzom trafił do obozu koncentracyjnego. Jego twórczości i osobie poświęcona jest jedna z izb.

– Są tutaj jego portrety, pamiątki i materiały związane z jego twórczością – mówi Błyskun. – Przygotowujemy też wystawę, na której zaprezentujemy historyczne narzędzia z XIX wieku, które służyły do pielęgnacji drzew – dodaje.

Nie tylko wirtualny spacer

- Na miejscu mieszka leśniczy z rodziną, jest kilka zadaszonych wiat, można odpocząć i zrobić ognisko – wylicza atrakcje Małgorzata Błyskun, która wspomina również o innych inicjatywach z wykorzystaniem współczesnych mediów. – Rok temu uruchomiliśmy specjalny portal, dzięki któremu można podglądać dzikie, leśne zwierzęta – mówi. Według niej, spotkało się to ze sporym zainteresowaniem internautów.

- Zachęceni sukcesem, chcemy przygotować cztery kolejne wirtualne spacery. Jeden z nich będzie wzdłuż malowniczej rzeki Krutyni – zapowiada Błyskun.

Autor: xyz//aq / Źródło: PGL Lasy Państwowe/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości