Pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej i Oświęcimiu. Rośnie stan wody w rzekach

Aktualizacja:
Autor:
ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W Bielsku-Białej i Oświęcimiu ogłoszono pogotowia przeciwpowodziowe, jednak nie tylko na Śląsku i w Małopolsce sytuacja na rzekach jest niepokojąca. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne także dla innych części kraju. W niektórych miejscach obowiązują alerty trzeciego i drugiego stopnia.

Na południu Polski od wielu godzin występują opady deszczu, które doprowadziły do wezbrania wody w rzekach. W związku z tym we wtorek po południu prezydenci Bielska-Białej i Oświęcimia ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe w tych miastach.

W wielu miejscach w Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. Na południu kraju są to alerty trzeciego i drugiego stopnia. Przed ulewami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wtorek wieczorem stany alarmowe na Śląsku i w Małopolsce były przekroczone na ośmiu rzekach.

W województwie śląskim chodzi o rzeki: Przemsza na stacjach wodowskazowych Piwoń i Jeleń, Brynica na stacjach Brynica, Kozłowa Góra i Szabelnia, Koszarawa na stacji Pewel Mała, Biała Wisełka na stacji Wisła-Czarne oraz Olza na stacji Istebna. W Małopolsce stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach: Stryszawka na stacji Sucha Beskidzka, Rudawa na stacji Balice, a także Szreniawa na stacji Biskupice.

Przekroczenie stanów alarmowych obserwowane jest również na kilku rzekach woj. podkarpackim, dolnośląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W wielu rzekach, głównie na pograniczu Śląska i Małopolski przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Czerwony - stan alarmowy, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, żółty - strefa stanów wysokich, niebieski - strefa stanów średnich, czarny - strefa stanów niskich.
Aktualny stan wody w rzekach w PolsceCzerwony - stan alarmowy, pomarańczowy - stan ostrzegawczy, żółty - strefa stanów wysokich, niebieski - strefa stanów średnich, czarny - strefa stanów niskich.IMGW

Alerty hydrologiczne IMGW trzeciego stopnia

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne.

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, dotyczą przeważającego obszaru województwa małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz północno-zachodniej części woj. świętokrzyskiego.

"Kolejna strefa intensywnych opadów deszczu powodować będzie ponowne wzrosty poziomu wód, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. W dalszej kolejności spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych" - czytamy w komunikacie IMGW.

Alarmy będą ważne do godziny 8 w czwartek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Na większym terenie kraju obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Dotyczą woj. małopolskiego i śląskiego (z wyłączniem miejsc z trzecim stopniem alertów), woj. podkarpackiego (oprócz północno-wschodnich krańców), południowo-zachodniej części woj. śląskiego, częściowo woj. łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniej części woj. pomorskiego, południowej połowy woj. lubuskiego oraz całych obszarów woj. opolskiego i dolnośląskiego.

Na południu kraju, jak napisano, "kolejna strefa intensywnych opadów deszczu powodować będzie ponowne wzrosty poziomu wód, w strefie wody średniej i wysokiej, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych". Miejscami możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych. W woj. podkarpackim alarmy będą ważne do godz. 8 w czwartek, w woj. podkarpackim do godz. 21 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach wygasną w godz. 9-15 w środę.

Na Pomorzu na Żuławach i Zalewie Wiślanym w związku z prognozowanym silnym wiatrem z północy ma nastąpić wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie powyżej.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia najniższego stopnia dotyczą woj. śląskiego (z wyłączeniem miejsc z drugim i trzecim stopniem alertów) oraz południowo-zachodniej części woj. łódzkiego.

"W obszarach występowania prognozowanych opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym, na mniejszych rzekach i w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia. Lokalnie możliwe wzrosty do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych" - napisano w komunikacie.

Na tych terenach alarmy stracą ważność o godz. 8 w środę.

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia

Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia

Pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Stan wody w rzekach 31.08.21 godz. 6.00IMGW

Autor:ps

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości