Najnowsze

Pogodowy Prima Aprilis. Zielono w Boże Narodzenie, biało przed Wielką Nocą

Najnowsze

Porównanie świąt (TVN Meteo)
Porównanie świąt (TVN Meteo)

- Pogoda zwariowała - komentuje synoptyk Artur Chrzanowski. Według obecnej prognozy pogody Wielkanoc będzie chłodniejsza i bielsza niż ostatnie Boże Narodzenie.

Według prognozy pogody W Wielkanoc temperatura maksymalna wyniesie od 1 do 4 st. C. Na południu ma padać śnieg z deszczem, pozostały obszar kraju będzie pochmurny z przejaśnieniami.

O wiele lepiej na tym tle wypadało minione Boże Narodzenie. Przypomnijmy, w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci pokazywały od 4 do 12 st. C. W całej Polsce było pochmurno i mokro.

- Pogoda zwariowała. Warunki bożonarodzeniowe kojarzyć można z wiosną, wielkanocne zaś jawią się raczej zimowymi - podsumowuje Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Prognoza pogody na Wielkanoc (TVN Meteo)
Prognoza pogody na Wielkanoc (TVN Meteo)

Skąd to zamieszanie?

Boże Narodzenie 2012 było wyjątkowo ciepłe ze względu na odwilż, która zaczęła się akurat w Wigilię. 24 grudnia od zachodu wkroczył do Polski ciepły front atmosferyczny, który przyniósł wzrost temperatury i opady deszczu. Zimowa aura utrzymywała się przez całe święta tylko na wschodzie kraju.

Z kolei w Wielkanoc zimową aurę zatrzyma u nas wyż znad Skandynawii, chociaż prognoza pogody sprzed dwóch dni jeszcze na to nie wskazywała. Nad południowo-zachodnią Europą miał ulokować się niż, a nad Rosją wyż. Pomiędzy tymi ośrodkami ciśnienia miał powstać silny strumień ciepłego powietrza, który ogrzewałby Polskę. Tymczasem niespodziewanie nad Skandynawią rozwinął się wspomniany wyż, który wpompuje do nas zimne powietrze z północy i północnego wschodu.

Skąd chłód w święta (TVN Meteo)
Skąd chłód w święta (TVN Meteo)

Autor: mm/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości