Pogodne noce pozwolą nam podziwiać gwiazdy

Pogodne noce pozwolą nam podziwiać gwiazdy

Kiedy "myszkowałam" ostatnio po stronach internetowych z dziedziny astronomii, wpadałam również na fora dyskusyjne i zauważyłam, że jedną z najczęściej roztrząsanych spraw są warunki pogodowe umożliwiające, bądź mocno utrudniające obserwacje nieba.

Nie dziwie się, też uwielbiam, będąc na wsi, przyglądać się rozgwieżdżonemu niebu (i słuchać odgłosów nocy). A do tego potrzebne jest niebo bezchmurne lub z zachmurzeniem małym czyli pokryciem nieba przez chmury od 1 do 3/8.

Więc teraz na forach astronomów, i profesjonalistów, jak i amatorów, zapanuje gorączka. Otóż najbliższe dni, a niewykluczone, że i tygodnie, będą w Polsce wyżowe, wiec noce będą na ogół pogodne. Nieco chłodne, ale jeszcze bez mrozu. Wyżowe, wiec na ogół bezwietrzne lub z wiatrem słabym.

Maraton zacznijmy już dzisiejszego wieczora. W nocy możemy przyjrzeć się gwiazdozbiorowi Kasjopei w kształcie litery W, Łabędziowi z charakterystycznym krzyżem przypominającym Krzyż Południa, Wielkiej Niedźwiedzicy znanej również w Polsce pod nazwą Wielkiego Wozu, jak i Małej Niedźwiedzicy zwanej Małym Wozem. Zobaczymy Pegaza, Woźnicę i Herkulesa oraz wiele innych. Trzeba tylko zaopatrzyć się w dobrą mapę nieba. Ale tak naprawdę każdy z nas może zobaczyć na niebie to co chce!

Czytaj też inne wpisy autorki

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości