Najnowsze

Pogoda w Wielkanoc? Sielsko nie będzie

Najnowsze

Jak zapowiada się pogoda na Wielkanoc?
tvnmeteo.plJak zapowiada się pogoda na Wielkanoc?

Za tydzień Święta Wielkanocne będące dla chrześcijan świętem triumfu Życia. Od wieków są również świętem powitania wiosny, odradzającej się przyrody. Dlatego tak ważna dla nas jest pogoda w tym czasie. "Pragniemy, by było ciepło i wiosennie" mówi synoptyk TVN24 Arleta Unton-Pyziołek. I dodaje, że w Święta sielsko nie będzie. Arleta Unton - Pyziołek podkreśla równocześnie, żebyśmy tego nie brali za pewnik. Jest to na razie tylko prognoza.

"Przeglądam więc od rana wyliczenia modeli meteorologicznych z nadzieją, że nie zobaczę żadnej szarugi i opadów mokrego śniegu. I stukam w klawiaturę rękoma nie domytymi po kilkudniowym sadzeniu i przesadzaniu drzew oraz krzewów. Bo nastał czas prac w budzącym się do życia ogrodzie, nastał czas wielkiego ożywienia wśród roślin, zwierząt i naszych serc" pisze meteorolog Arleta Unton-Pyziołek

Zatoka chłodu

"A w świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych oraz naszych synoptycznych domysłów wygląda, że sielsko nie będzie" zapowiada meteorolog. Polska ma znaleźć się w objęciach zatoki chłodu, wprawdzie niezbyt silnej, ale jednak. Napływać mają chłodne masy powietrza polarnego ściąganego znad Atlantyku i Skandynawii.

W poniedziałek nawet 21 stopni

Otóż od poniedziałku 10 kwietnia rozpocznie okres rządów układu niżowego znad Skandynawii. Jeszcze w poniedziałek niż zaciągnie ciepłe masy powietrza z południa, w których temperatura w Polsce wzrośnie do nawet 21 st. C.

We wtorek śnieg

We wtorek jednak wepchnie do nas chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, a na północy i zachodzie deszczu ze śniegiem lub krupa śnieżną. Centrum niżu ulokuje się na dłużej gdzieś nad chłodną Laponią, a na jego obrzeżach przemieszczą się dwa niewielkie niże, których narodziny modele prognozują na przyszły tydzień w okolicach Labradoru oraz Grenlandii. Niczego dobrego te narodziny nie przyniosą. Układy mają przemieścić się na obrzeżach lapońskiego niżu i pomóc mu w ściąganiu chłodnych i wilgotnych mas powietrza z północy. Jest spora szansa, że tej trójce się to uda.

Zmienna Wielkanoc

"Tak więc w strumieniach powietrza płynącego z północnego-zachodu zachmurzenie w Święta będzie zmienne" wyjaśnia Arleta Unton-Pyziołek. Między chmurami kłębiastymi chwilami pokaże się słońce. Występować będą opady deszczu ciągłego i przelotnego. W niedzielę na północy mogą pojawić się nawet opady śniegu z deszczem.

Wielki Czwartek ma być pochmurny i deszczowy. W Wielki Piątek jest szansa na sporo słońca, a tym samym na suche drogi. Miejscami spadnie przelotny deszcz, a temperatura po południu będzie dość wyrównana, od 8 st. C do 10 st. C. W sobotę na przeważającym obszarze kraju ma być pochmurno z okresowo występującym deszczem, tylko na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku na ogół bez opadów, z dość ładną pogodą. Temperatura wzrastać ma do 8 st. C na Podlasiu, 12 st. C w centrum i 15 st. C na Dolnym Śląsku. W Niedzielę Wielkanocną kraj znajdzie się już za chłodnym frontem atmosferycznym, pod kłębiastymi chmurami. Deszcze padać mają głównie na północy i południu. Na północy możliwy jest mokry śnieg i śnieg z deszczem. Temperatura do 7 st. C na Podlasiu, 10 st. C w centrum i 11 st. C na południu i zachodzie kraju. W Szwecji, skąd płyną do nas masy powietrza, temperatura ma wynieść od -2 st. C na północy do 9 st. C na południu. W poniedziałek najgorzej, ma być dużo chmur i dużo deszczu, a temperatura wynieść ma od 7 st. C na Pomorzu, 9 st. C w centrum i 12 st. C na Podkarpaciu. Wiać ma w tym czasie wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany, okresami silniejszy, osiągający w porywach na Wybrzeżu i Pomorzu 70 km/h, a w głębi lądu do 40-60 km/h.

Niedziela Wielkanocna - temperatury (wetter3.de)

Nie traćmy nadziei

Świąt Bożego Narodzenia w Wielkanoc ma nie być, ale dopływ cieplutkich mas powietrza z południa zostanie skutecznie zahamowany. Cieszmy się tym i pamiętajmy, że mogło być gorzej, jak już "drzewiej bywało"...

Pamiętajmy jednak, że do świąt jeszcze trochę zostało i wszystko może się zmienić. Prognozy są wstępne i będą stale aktualizowane.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości