Pogoda na weekend: na horyzoncie widać powrót burz i deszczu

Autor:
kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższym czasie diametralnie się zmieni. Po kilku słonecznych dniach w piątek nastąpi powrót burzowej i deszczowej aury. Od weekendu temperatura będzie lekko spadać.

Przez najbliższą dobę Polska pozostanie pod wpływem pogodnego wyżu Hermelinde z centrum nad Ukrainą. Z południa wolno napływa ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, w którym temperatura mocno wzrośnie szczególnie na zachodzie kraju, a w szczytowych partiach Karkonoszy osiągnie 15 stopni Celsjusza.

W kolejnych dniach kraj dostawać się będzie od zachodu pod wpływ układu niżowego z centrum przemieszczającym się znad Wysp Brytyjskich w stronę Skandynawii i Polski. W weekend przemieści się nad krajem chłodny front atmosferyczny z deszczem i burzami. Bardzo ciepłe powietrze zostanie wyparte przez nieco chłodniejsze masy powietrza polarnego znad Atlantyku.

Pogoda na czwartek i piątek

Pogoda w czwartek zapowiada się słonecznie. Termometry pokażą maksymalnie od 23 st. C na Suwalszczyźnie, przez 25 st. C w centrum kraju do 27 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr z południa będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami może przybierać na sile.

W piątek na niebie pojawi się małe zachmurzenie. Jedynie na zachodzie chmur może stopniowo robić się coraz więcej, a z nimi prognozowane są przelotne opady deszczu do 15 litrów wody na metr kwadratowy. Na Pomorzu Zachodnim mogą wystąpić burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 24 st. C na Suwalszczyźnie, przez 26 st. C w centrum kraju, do 28 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Południowo-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, w burzach silny.

Prognoza pogody na piątek i sobotętvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w dniach 09-13.09
Prognozowana temperatura w dniach 09-13.09Ventusky.com

Pogoda na weekend

Pogoda w sobotę upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia, na zachodzie wzrastającego do dużego z przelotnymi opadami deszczu do 20 l/mkw. i burzami. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 25 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Powieje zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. Podczas burz może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę.

W niedzielę należy się spodziewać umiarkowanego i dużego zachmurzenia, przelotnych opadów deszczu do 20 l/mkw., a w pasie od Śląska, przez centrum kraju, po Podlasie - burz. Jedynie na południowym wschodzie nie będzie padać. Temperatura maksymalna sięgnie od 20 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 23 st. C w centrum kraju, do 25 st. C na Podkarpaciu. Zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, w burzach silny, osiągnie do 80 km/h.

Pogoda w poniedziałek przyniesie nam umiarkowane i duże zachmurzenie umiarkowane i duże. Padać nie będzie tylko na zachodzie kraju. W pozostałych regionach prognozowane są przelotne opady do 15 l/mkw. Na wschodzie możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 st. C na Suwalszczyźnie, przez 22 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Podkarpaciu. Wiatr ze wschodu i północnego wschodu będzie słaby i umiarkowany. Podczas burz może przybierać na sile.

Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałektvnmeteo.pl
Prognozowane opady w dniach 09-13.09
Prognozowane opady w dniach 09-13.09Ventusky.com

Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ventusky.com

Pozostałe wiadomości