Najnowsze

Pogoda na 5 dni: odpoczniemy od burz, ale też od gorąca

Najnowsze

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com
wideo 2/9

Pogoda w nadchodzących dniach się uspokoi, choć możliwy jest krótki burzowy epizod. Napłynie chłodniejsze powietrze i miejscami będzie poniżej 20 stopni Celsjusza. Nie zabraknie przelotnego deszczu.

Jeszcze w nocy Polska pozostanie pod wpływem niżu Anja znad Skandynawii i w strefie chłodnego frontu atmosferycznego przemieszczającego się na wschód. We wtorek od zachodu kraj dostanie się pod wpływ Wyżu Azorskiego, a niż wpływać ma na pogodę już tylko na południu. Z północnego zachodu, znad Atlantyku, napłynie chłodniejsze powietrze polarne.

Na wtorek prognozowane jest małe i umiarkowane zachmurzenie. Na Pomorzu oraz na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku okresami będzie duże z przelotnymi opadami deszczu o sumie do 5 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura wyniesie maksymalnie od 20 stopni Celsjusza w rejonie Zatoki Gdańskiej, przez 23 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr o kierunku zachodnim i północno-zachodnim będzie wiać słabo i umiarkowanie, na północy i wschodzie okresami dość silnie. W porywach osiągnie prędkość do 50-60 kilometrów na godzinę.

Chłodniej, cieplej, chłodniej

W środę i czwartek Polska pozostanie pod wpływem pogodnego wyżu, jednak na pogodę w północnych regionach wpływać ma pochmurny niż Anja. Napływać będzie umiarkowanie chłodne powietrze polarne. Sytuacja zmieni się na chwilę w piątek, gdy do kraju wkroczą fronty atmosferyczne, ciepły, a za nim chłodny. Napłynie cieplejsze powietrze z południa, w którym tworzyć mają się burzowe fronty z gwałtownymi zjawiskami. W sobotę front odsunie się na wschód, pogoda się uspokoi i napłynie kolejna porcja chłodniejszego powietrza polarnego.

Środa upłynie pod znakiem małego i umiarkowanego zachmurzenia, na północy okresami dużego z przelotnymi opadami deszczu do 5 l/mkw. Termometry pokażą od 18 st. C na Suwalszczyźnie, przez 21 st. C w centrum, do 23 st. C na Podkarpaciu. Powieje zachodni i północno-zachodni wiatr, słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny. W porywach, na północy, do rozpędzi się do 60 km/h.

Prognoza pogody na środę i czwartektvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com

Będzie przelotnie padać

W czwartek czeka nas umiarkowane zachmurzenie kłębiaste. Na północy będzie wzrastać do dużego. Tam też przelotnie popada do 5 l/mkw. Temperatura wyniesie od 17 st. C na Podlasiu, przez 20 st. C w centrum, do 22 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie zachodni, słaby i umiarkowany.

Na piątek synoptycy zapowiadają umiarkowane zachmurzenie kłębiaste wzrastające do dużego. Od zachodu w głąb kraju będą przemieszczać się przelotne opady deszczu i burze z gradem. Spadnie do 10-20 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 19 st. C na Suwalszczyźnie, przez 22 st. C w centrum, do 25 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr. W trakcie wyładowań atmosferycznych będzie silny, rozpędzając się w porywach do 80-100 km/h.

W sobotę na zachodzie będzie pogodnie. Poza tym pojawi się umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste. Wystąpią też przelotne opady deszczu do 5-10 l/mkw. Temperatura wyniesie od 20 st. C na Podlasiu, przez 22 st. C w centrum, do 23 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr z zachodu i północnego zachodu będzie słaby i umiarkowany, we wschodnich regionach okresami dość silny.

Prognoza pogody na piątek i sobotętvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach (Ventusky.com)Ventusky.com

Autor: ps/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Ventusky