Pogoda na 5 dni: koniec burz i niebezpiecznych zjawisk już niedługo

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniach w EuropieVentusky.com
wideo 2/19

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od przerwy w niebezpiecznej pogodzie. Aura znacznie się uspokoi, a burze i upał nie będą dawać nam się we znaki. Pojawią się za to chmury i słabe, przelotne opady deszczu.

Polska w ciągu kolejnej doby dostanie się pod wpływ rozległego wyżu Dana z centrum nad Atlantykiem, w rejonie Irlandii. Nad krajem nadal przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, pchany od zachodu przez polarno-morskie masy powietrza. W niedzielę front będzie zalegał jeszcze nad południowo-wschodnią częścią kraju, a gorące masy powietrza zwrotnikowego zostaną odsunięte na wschód.

A co w kolejnych dniach? Pogoda stanie się dużo spokojniejsza za sprawą umacniającego się wyżu nad Wyspami Brytyjskimi. Napływać będą znad oceanu chłodniejsze masy powietrza polarnego, stąd temperatura nie wzrośnie powyżej 25 stopni Celsjusza.

W niedzielę na południu i wschodzie kraju pojawi się umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu do 15 litrów na metr kwadratowy oraz burzami z gradem i opadami do 30 l/mkw. Burze szczególnie gwałtowne będą w Karpatach i na Podkarpaciu. W pozostałej części kraju dzień zapowiada się pogodnie. Temperatura maksymalna sięgnie od 24 stopni Celsjusza na Pomorzu oraz Górnym Śląsku, przez 26 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na południowym wschodzie. Powieje północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr, który w burzach rozpędzi się do 90 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni

Poniedziałek przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie kłębiaste. Na zachodzie i południu przejściowo chmur może być więcej, a z nich spadnie do 5 l/mkw. Na południu mogą wystąpić burze z opadami do 20 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 21 st. C na Pomorzu, przez 23 st. C w centrum kraju, do 25 st. C na południowym wschodzie. Północno-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, a w burzach silny do 80 km/h.

Koniec burzowej aury

Na wtorek prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Na wschodzie i w centrum kraju pojawią się przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 20 st. C na Pomorzu, przez 21 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Podkarpaciu. Powieje północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr. W środę niebo będzie pokryte małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Na północnym wschodzie i w centrum kraju chmur będzie przejściowo dużo, a z nich może spaść deszcz rzędu 5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 21 st. C na Śląsku do 23 st. C w centrum kraju i na południowym wschodzie. Słabo i umiarkowanie powieje z północnego zachodu.

Czwartek zapowiada się pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 23 st. C na Podlasiu, przez 24 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Śląsku. Powieje północny, skręcający od zachodu na południowy, słaby i umiarkowany wiatr.

Autor: kw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ventusky.com

Pozostałe wiadomości