Pogoda na 5 dni: "antagonizm termiczny" doprowadzi do gwałtownych burz i ulew

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachVentusky.com
wideo 2/21

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce będzie bardzo dynamiczna, wystąpią gwałtowne burze z ulewnym deszczem. Miejscami może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura sięgnie nawet 35 stopni Celsjusza.

Polska znalazła się w zatoce niżowej rozciągającej się od Morza Śródziemnego, przez Europę Środkową, po Skandynawię. Nad krajem, od Śląska po Bałtyk, rozciąga się front atmosferyczny. To niebezpieczna strefa ścierania się gorących zwrotnikowych mas powietrza znad północnej Afryki z chłodniejszymi polarnymi znad Atlantyku, które obejmują zachodnie regiony kraju.

Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w kolejnych dniach kraj pozostanie w zasięgu letnich niżów rozciągających się od Afryki, przez Europę, po Skandynawię. Narastać będzie różnica między temperaturą nad zachodnią Europą, a środkową i wschodnią. Masy atlantyckie będą od zachodu mocno napierać na masy gorące. Ten "antagonizm termiczny" doprowadzi w końcu do gwałtownych burz i ulew w ciągu nadchodzącego tygodnia.

Pogoda na 5 dni

Czwartek zapowiada się pogodny na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Poza tym wystąpi umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnym deszczem do 15 litrów wody na metr kwadratowy oraz burzami z gradem. Podczas wyładowań spadnie do 40 l/mkw. Szczególnie silne burze będą na Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Termometry pokażą maksymalnie od 22 stopi Celsjusza na Wybrzeżu, przez 30 st. C w centrum kraju, do 35 st. C w Małopolsce. Wiatr południowo-wschodni, tylko na zachodzie północno-zachodni, będzie słaby i umiarkowany, w burzach silny i rozpędzi się do 80-100 kilometrów na godzinę.

Prognozowane opady w najbliższych dniach
Prognozowane opady w najbliższych dniachVentusky.com

Burze z gradem i ulewny deszcz

Piątek upłynie pod znakiem pogodnej aury na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Poza tym synoptycy prognozują umiarkowane i duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/mkw. oraz burzami z gradem, podczas których spadnie do 30-50 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 22 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 28 st. C w centrum kraju, do 32 st. C na wschodzie. Powieje wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr. W burzach będzie silny, osiągnie prędkość do 80-100 km/h. W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu do 15 l/mkw. W centrum i na wschodzie kraju pojawią się burze z gradem, podczas których spadnie do 30 l/mkw. Jedynie na południowym zachodzie Polski wystąpią rozpogodzenia i nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 22 st. C na Śląsku, przez 25 st. C w centrum kraju, do 27 st. C na Podlasiu. Powieje południowo-zachodni i południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr, w burzach osiągnie do 90 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w najbliższych dniach
Prognozowane porywy wiatru w najbliższych dniachVentusky.com

Do 31 stopni

Niedziela na zachodzie i południowym wschodzie kraju upłynie pod znakiem umiarkowanego i dużego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. W czasie wyładowań może spaść opad o sumie do 30 l/mkw. Poza tym synoptycy prognozują rozpogodzenia, na ogół będzie bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na Pomorzu do 29 st. C w centrum kraju. Wiatr powieje z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, w burzach silny, rozpędzi się do 80 km/h. Poniedziałek zapowiada się pogodny. Termometry pokażą maksymalnie od 27 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 30 st. C w centrum kraju, do 31 st. C na Śląsku. Powieje południowo-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachVentusky.com

Autor: anw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, ventusky.com

Pozostałe wiadomości