Najnowsze

Pogoda na 16 dni: początkowo łagodnie, potem -13 st. C

Najnowsze

Pogoda na 16 dni
Pogoda na 16 dni

Przed nami kilka dni z łagodnie zimową aurą. Popada śnieg, a mróz będzie niewielki. Już w sobotę 19 stycznia możemy się jednak spodziewać temperatury rzędu -13 st. Celsjusza. W ostatnim tygodniu stycznia ma przyjść z kolei odwilż.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się łagodnej zimy - pisze w swoim komentarzu do długoterminowej prognozy pogody synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

Niewielki mróz

W poniedziałek 14 stycznia termometry wskażą niewielki mróz. Będzie od -5 st. C na Suwalszczyźnie do -2 st. C w Małopolsce. Tego dnia spodziewamy się też opadów śniegu, które mają postępować z południowego zachodu w głąb kraju.

Dzień później termometry wskażą już nieco wyższe, bo wahające się od -4 do 1 st. C, wartości. W całym kraju spodziewamy się przelotnych opadów śniegu. Ponadto w Małopolsce może spaść marznący deszcz, który będzie powodować gołoledź.

W środę 16 stycznia słupki rtęci wskażą maksymalnie od -4 do 0 st. C. Wszędzie ma śnieżyć. Śnieżnie będzie także w czwartek. Tego dnia temperatura w najcieplejszym momencie dnia ma wahać się od -6 do -1 st. C.

POGODA NA 16 DNI - KOMENTARZ SYNOPTYKA

Prognoza długoterminowa - komentarz synoptyka (TVN24)
Prognoza długoterminowa - komentarz synoptyka (TVN24)

Zimowy piątek 18 stycznia

Kolejnym prawdziwie zimowym dniem okaże się piątek 18 stycznia. Uwaga: tego dnia, miejscami, słupki rtęci mogą pokazywać tylko -9 st. C. To dlatego, jak tłumaczy Raczyński, że tego dnia nad kraj nadciągnie arktyczne powietrze z północy.

Jeszcze zimniej będzie w sobotę. Na termometrach zobaczymy od -13 do -5 st. C. Od niedzieli 20 stycznia, kiedy to odnotowane zostaną wartości od -10 do -4 st. C, ma się stopniowo ocieplać. W poniedziałek spodziewamy się od -9 do -2 st. C, a na wtorek synoptycy przewidują od -8 do 0 st. C.

Przyjdzie odwilż

Ostatni tydzień stycznia, zdaniem Raczyńskiego, upłynie pod znakiem odwilży. Środa 23 stycznia przyniesie ze sobą pierwsze dodatnie temperatury, rzędu 1 st. C. Miejscami może jednak występować pięciostopniowy mróz. W czwartek najniższą temperaturą maksymalną okażą się -4 st. C, a najwyższą - dwa stopnie powyżej zera.

Na poziomie od -2 do 3 st. C utrzyma się temperatura w piątek 25 stycznia. Najcieplejszym dniem nadchodzących 16 dni będzie prawdopodobnie sobota 26 stycznia. Przyniesie ona ze sobą temperaturę rzędu od 0 do 4 st. C.

Powolne ochłodzenie

W niedzielę 27 stycznia znów zacznie się ochładzać. Choć w najcieplejszych regionach kraju słupki rtęci powędrują do 3 st. C, nie zabraknie i miejsc z jednostopniowym mrozem. W poniedziałek 28 stycznia temperatura wyniesie od -3 do 2 st. C, a już we wtorek termometry wskażą od -4 do 1 st. C.

Autor: map/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości