Pogoda na 16 dni: ochłodzenie... i znowu upał 30 st. C

Autorska prognoza Tomasza Wasilewskiego na 16 dni
TVN MeteoAutorska prognoza Tomasza Wasilewskiego na 16 dni

Wrześniowa pogoda ma gorące plany. Jeśli zostaną one zrealizowane według aktualnego scenariusza, to czeka nas kilka upalnych dni z temperaturą ok. 30 st. C.

Zanim jednak będzie aż tak gorąco, to na początku tygodnia, na moment, wpadnie do nas ochłodzenie. Jego przyczyną będzie niż z północy i jego chłodny front atmosferyczny. Po przejściu tego frontu otworzy się droga dla zimnego powietrza, które napłynie od strony Skandynawii (patrz mapa). Warto jednak też zwrócić uwagę na gorące powietrze nad zachodnią Europą. Za kilka dni ta masa powietrza dotrze do Polski i dlatego będzie upalnie.

Sytuacja baryczna nad EuropąTVN Meteo

Nowy tydzień zaczniemy od przejściowego ochłodzenia - na termometrach będzie ok. 20 stopni. Taka sytuacja potrwa tylko dwa dni i zacznie się ocieplenie. Z dnia na dzień temperatura będzie rosnąć i w końcu zrobi się upalnie. W czasie najbliższego weekendu na południu może być aż 30, 31 st. C! Fala wrześniowych upałów może trwać 5-6 dni, a potem zrobi się trochę chłodniej i będzie od ok. 20 stopni na północy do 24, 25 na południu.

Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/TVN Meteo

Pozostałe wiadomości