Najnowsze

Pogoda na 16 dni: luty kapryśny, ale cieplejszy niż zwykle

Najnowsze

Długoterminowa prognoza pogody: w drugiej połowie lutego czeka nas ochłodzenie
Długoterminowa prognoza pogody: w drugiej połowie lutego czeka nas ochłodzenie

- Wygląda na to, że czeka nas zmienny, kapryśny luty, pod względem temperatury, odbiegający jednak normą od średniej wieloletniej - uważa synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Jak wynika z najnowszej długoterminowej prognozy pogody, choć powróci zima, siarczyste mrozy zagoszczą tylko przez krótki okres.

Lutowa aura niczym kobieta w operze Giuseppe Verdiego pokaże zmienny charakter. Będzie powrót zimy okraszony opadami śniegu i ochłodzeniem. Niże będą wypierać wyże. Nie zabraknie również silnego i porywistego wiatru oraz ocieplenia.

Powrót zimy

Przyszły tydzień to powrót zimy. Pierwsze tego oznaki zaobserwujemy już w poniedziałek. - Czwarty i piąty lutego będą pochmurne z deszczem i śniegiem oraz wiatrem do 70-100 km/godz. W górach dopada do 10 cm śniegu - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek.

Od środy (6 lutego) pogoda spojrzy na nas łaskawym okiem. Jak prognozuje synoptyk TVN Meteo, pojawią się same opady śniegu oraz rozpogodzenia. Taka aura nie potrwa jednak długo.

Od niedzieli ochłodzenie

Kolejną pogodową cezurą będzie 10 lutego. Po tym terminie, jak wskazuje Arleta Unton-Pyziołek, Polska znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. - Układ ten skieruje do Europy suche i mroźne masy powietrza kontynentalnego. Rozpogodzi się, a mróz trzymać będzie dzień i noc. Najzimniej ma być około czternastego lutego, kiedy temperatura w najcieplejszym momencie dnia, wyniesie od -8 st. do -2 st. C - opisuje warunki pogodowe synoptyk TVN Meteo. Nocami możliwe są spadki temperatury do -15 st., a nawet -20 st. C.

Powrót ocieplenia

Kolejną woltę pogoda wykona około dziewiętnastego lutego. Wtedy właśnie wyż ma osłabnąć i wpuścić do Europy Środkowej niż znad Wysp Brytyjskich z chmurami, śniegiem przechodzącym w deszcz, silnym wiatrem i temperaturą powyżej zera.

- Wygląda na to, że czeka nas zmienny, kapryśny luty, odbiegający jednak normą od średniej wieloletniej, w stronę odchylenia dodatniego. Jest duże prawdopodobieństwo, że tegoroczny luty nie będzie taki jak zwykle, to znaczy bardzo mroźny - komentuje synoptyk TVN Meteo.

POGODA NA 16 DNI - CZYTAJ CAŁY KOMENTARZ SYNOPTYKA DO PROGNOZY

Autor: adsz/rs / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości