Pogoda może być niebezpieczna. Alerty w wielu regionach

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, oblodzeniami i zawiejami lub zamieciami śnieżnymi. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne, w tym trzeciego - najwyższego stopnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie całego spektrum groźnych zjawisk atmosferycznych: oblodzeń, zawiei i zamieci śnieżnych oraz silnego wiatru. Miejscami może powiać z prędkością dochodzącą do 100 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna będzie również sytuacja hydrologiczna. Na niektórych rzekach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

SILNY WIATR

W wielu regionach Polski IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Objęto nimi województwa:

- zachodniopomorskie (w powiatach: Świnoujście, kamieński, gryficki, kołobrzeski, białogardzki, koszaliński, Koszalin, sławieński) - synoptycy IMGW prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach mogą osiągać prędkość do 85 km/h, z północnego zachodu. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 8 rano we wtorek;

- lubuskie (z wyłączeniem powiatów gorzowskiego, Gorzów Wielkopolski, strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego) - przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z północnego wschodu. Alert będzie obowiązywał do godziny 12 we wtorek;

- pomorskie (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdańsk, Gdynia, Sopot, gdańskim, nowodworskim) - spodziewana średnia prędkość wiatru wyniesie od 35 km/h do 50 km/h, w porywach od 70 km/h do 90 km/h. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 14 we wtorek;

- dolnośląskie (na obszarze powiatów: zgorzeleckiego, bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego, jaworskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kamiennogórskiego, jeleniogórskiego, Jelenia Góra, legnickiego i Legnica) - średnia prędkość wiatru ma osiągać od 30 km/h do 40 km/h, a porywy do 80 km/h. Alert będzie ważny do godziny 20 we wtorek;

OBLODZENIA

Będą też miejsca, gdzie może zrobić się ślisko. IMGW prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -1 do -2 stopni Celsjusza, a temperatura minimalna gruntu od -2 do -3 st. C (na Ziemi Łódzkiej do -6 st. C).

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed zjawiskiem wydano dla województwpodkarpackiego i opolskiego, w których ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 4 we wtorek;

ZAWIEJE I ZAMIECIE ŚNIEŻNE

W województwie dolnośląskim w powiatach: lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jeleniej Górze, kamiennogórskim, złotoryjskim, jaworskim, świdnickim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim w obszarze powyżej 600 metrów nad poziomem morza przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h oraz okresami opadami śniegu. Ostrzeżenie będzie ważne od godz. 6 do godz. 20 we wtorek.

Na obszarze województw: śląskiego (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki), małopolskiego (powiaty: suski, nowotarski, tatrzański, nowosądecki, Nowy Sącz i gorlicki) i podkarpackiego (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski i bieszczadzki) prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez wiatr o średniej prędkości 20-35 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Dodatkowo wystąpią też opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym. Alerty będą obowiązywać od godziny 10 we wtorek do godziny 8 w środę.

INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

W dwóch województwach: śląskim (w powiatach: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki) i małopolskim (powiaty: suski, nowotarski i tatrzański) wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Mogą tam wystąpić opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 20 do 30 cm, lokalnie do 35 cm. Alerty będą obowiązywać od godziny 10 we wtorek do godz. 7 w środę.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia synoptycy IMGW wydali również w dwóch województwach: małopolskim (powiaty: nowosądecki, Nowy Sącz i gorlicki) i podkarpackim (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski i bieszczadzki). Możliwe są tam opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 20 cm, lokalnie do 25 cm. Ostrzeżenia obowiązywać będą od godz. 13 we wtorek do godz. 8 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

Trwający spływ wód opadowych będzie powodował dalsze wzrosty stanów wody w zlewni Baryczy w strefie wody wysokiej, około i powyżej stanów ostrzegawczych, w Odolanowie na Kurochu niewykluczony wzrost powyżej stanu alarmowego. Alert jest ważny do godz. 9 we wtorek.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Na rzekach Niziny Śląsko-Łużyckiej, lokalnie Niziny Śląskiej oraz w zlewni Baryczy trwać będzie jeszcze spływ wód opadowych w strefie wody wysokiej. Dalsze wzrosty powyżej stanu alarmowego prognozowane są w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy. W Rzeszotarach na Czarnej Wodzie możliwy wzrost powyżej stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy może zostać przekroczony na Widawie w Krzyżanowicach.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

W związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na Zalewie Szczecińskim. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 w środę.

Z powodu silnego wiatru z sektora północnego wzdłuż wybrzeża nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Alert będzie ważny do godz. 14 we wtorek.

WOJEWÓDZTWO POMORSKIE

Na terenie Wybrzeża oraz morskich wód wewnętrznych prognozuje się silny, północny wiatr. Wzdłuż wybrzeża nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Alert będzie ważny do godziny 14 we wtorek.

W związku ze spływem wód roztopowych przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego na rzece Baudzie. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 9 we wtorek.

WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE

W związku ze spływem wód roztopowych przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego na rzece Baudzie. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 9 we wtorek.

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, w ciągu najbliższej doby na stacji wodowskazowej Dębe (Swędrnia), prognozuje się przekroczenia stanu ostrzegawczego. Stany okołoostrzegawcze mogą wystąpić na wodowskazie Kraszewice (Łużyca). Alert obowiązuje do godz. 12 we wtorek.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

W związku z rozwojem sytuacji hydrologicznej, w ciągu najbliższej doby na stacji wodowskazowej Łask (Grabia), prognozuje się przekroczenie stanu ostrzegawczego. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 12 we wtorek.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zimowe zagrożenia (RCB)RCB

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?

Według IMGW ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że stan wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych.

Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stan wody układa się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - lecz poniżej stanów alarmowych.

Autor: kw,ao/map,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości