Najnowsze

Pod Kopcem Kościuszki znajdowało się cmentarzysko mamutów

Najnowsze

Szczątki mamutów pod kopcem Kościuszki
TVN24 Poznań/ Lichen.plSzczątki mamutów pod kopcem Kościuszki

Wiedzieliście, że na terenie dzisiejszego Krakowa żyły mamuty? Pół wieku temu pod Kopcem Kościuszki odkryto ich cmentarzysko. To nie jedyne miejsce w Polsce, w którym natknięto się na pozostałości po tych niesamowitych zwierzętach.

Kości znajdują się 2,5 km od Zamku Wawelskiego w Krakowie. Tamtejsze cmentarzysko zostało odkryte przypadkiem. Znalazł je mieszkaniec Krakowa, który pół wieku temu postanowił pod kopcem postawić sobie dom. - W momencie, kiedy zaczął wyrównywać teren, zaczął spychać kości na ulice Spadzistą, obecnie ulicę Hofmana. Pokazały się kości, okazało się że są mamucie - mówi dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk.

Do skarpy przy Kopcu Kościuszki mamuty były zaganiane przez łowców.

- Dla mnie jest to o tyle niesamowite, że człowiek potrafił zabić tak niebezpieczne zwierzę, jakim był dorosły mamut, mając kawałek kija i osadzony na nim niewielki krzemień wielkości 12 centymetrów - zaznacza Wojtal.

Smok Wawelski

Mamucie kości znajdowano w Krakowie już w średniowieczu. Wtedy myślano, że należą do smoka.

ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW "FAKTÓW PO POŁUDNIU"

- Wzbudzały namiętności i w XVI wieku w całej naukowej Europie. Uniwersytety włoskie dwukrotnie zwróciły się z prośbą do Akademii Krakowskiej o przysłanie choćby jednego takiego szkieletu, żeby wreszcie udowodnić wszystkim niedowiarkom, że smoki rzeczywiście istniały - opowiada znawca Krakowa Leszek Mazan.

Atrakcja turystyczna

Zainteresowani liczą na to, ze dzięki cmentarzysku Kraków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

- Gdybyśmy mogli to pokazać, tak jak to się robi w tej chwili na świecie, myślę, że to byłaby jedna z większych atrakcji w Europie i miasto Kraków miałoby bardzo wielu turystów którzy by przyjeżdżali tylko z tego względu - powiedział prof. dr hab. Wiesław Krzemiński.

Mamuty w Polsce

Szczątki mamutów znajdowano również w innych regionach naszego kraju. Na mamucią czaszkę natknęły się dzieci z Wisłoka koło Dębicy. Jest to największa czaszka, jaką udało się znaleźć w naszym kraju. Inny szkielet został znaleziony w kopalni piasku w Pyskowicach.

Autor: mab/map / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości