Najnowsze

"Pocący się bilbord" ma pomóc w zwalczaniu wirusa zika

Najnowsze

Malarię przenoszą zarażone komary

W Brazylii stanęły dwa billboardy, które mogą pomóc w masowym zabijaniu komarów. Insekty te przenoszą groźny wirus zika, dlatego naukowcom szczególnie zależy na powstrzymaniu ich dominacji. Pomóc w tym może mikstura z kwasu mlekowego.

Billboard, który ma zabijać komary, został zaprojektowany przez agencję marketingową z Brazylii. Tablica wydzielać ma stworzony na bazie kwasu mlekowego zapach, imitujący ludzki pot i dwutlenek węgla, zawarty w ludzkim oddechu. Twórcy koncepcji udostępnili ją nieodpłatnie i zachęcają innych do produkcji.

Zwabić zapachem

Insekty, gryząc człowieka mogą przekazać mu wirus zika, co jest niebezpieczne dla jego życia. Dlatego szukane są rozwiązania tego problemu. Jednym z nich może być pomysł, polegający na zachęceniu komarów do przylatywania w miejsca, w których jest dużo ludzi.

Dwie firmy odpowiedzialne za ten projekt Mosquito Killer Board oraz Posterscope and NBS, wierzą że stawianie tych billboardów mogłoby pomóc w walce z wirusem zika, przenoszonym przez komary. Zapach z tablicy ma zwabiać insekty z odległości 2.5 kilometra - informują twórcy. Kiedy przylecą do billboardu i wpadną w niego, utkną w literach znajdujących się w nim.

This Zika-killing billboard lures mosquitos with the essence of human sweat and breath: https://t.co/mL3NjLveqU pic.twitter.com/6yR5dkCHV4— Adweek (@Adweek) 20 kwietnia 2016

Zabić komary

Dotychczas zainstalowano dwa, zabijające komary, billboardy w Rio de Janerio, w Brazylii. Według założenia nie będzie sprzedawana powierzchnia reklamowa na tych tablicach.

- To imponujące jak wiele komarów możesz schwytać w te pułapkę i jak dużo żyć można uratować tym pomysłem – powiedział Otto Frossard z Posterscope w wypowiedzi dla BBC. Dodał, że taki billboard kosztuje kilka tysięcy reali (1 real to niewiele ponad 1 zł). - Myślę, że cokolwiek, co może zostać zrobione, w celu zmniejszenia dominacji komarów na świecie jest dobrym działaniem - mówi Chris Jackson, lekarz, ekspert ds. kontroli szkodników na uniwersytecie w Southampton. - Szczególnie istotne jest to, że urządzenie zabija osobniki żeńskie, czyli te przedstawicielki gatunku, wysysające krew, gryzące i zarażające. - opowiada.

Bezpieczne?

Jackson jednak przestrzega przed stawianiem billboardów w miejscach publicznych. - Mam kilka obaw - mówi w wywiadzie dla BBC. – Może, gdyby odbywało się to, nie w miejscu o dużym zagęszczeniu ludzi i nie tam, gdzie pojawiają się oni z odkrytymi nogami, byłoby to właściwsze. W przeciwnym wypadku, jest to wypuszczanie głodnych komarów w raj ze świeżym pokarmem.

Ingenious billboard from two Brazilian agencies kills zika mosquitoes https://t.co/3tx73SfPNy pic.twitter.com/FCSsAbAxYr— Campaign (@Campaignmag) 20 kwietnia 2016

Zika

Występuje w około 20 państwach na świece. Najwięcej zachorowań odnotowano właśnie w Brazylii. Zika jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Autor: mk/rp / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości