Najnowsze

Po sztormach wysoki stan wód. Ostrzeżenia najwyższego stopnia na północy kraju

Najnowsze

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc

Cały czas silnie wieje. W związku z tym w wielu regionach kraju obowiązują ostrzeżenia pogodowe przed wichurami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega także przed intensywnymi opadami śniegu na południu kraju. Na północy wydano także alerty hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia.

IMGW podtrzymuje ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru i sztormu na Bałtyku. Na Wybrzeżu alerty mają drugi i trzeci stopień. W pozostałych regionach - pierwszy.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem

We wschodniej części strefy brzegowej alert trzeciego obowiązuje do godz. 18. W tym czasie północno-zachodni wiatr będzie wiał z siłą 8 do 9, w porywach do 11 st. w skali Beuforta.

W zachodniej części strefy brzegowej wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Do godz. 18 powieje tam północno-zachodni wiatr o sile 7 do 8, w porywach do 9 stopni w skali Beauforta.

W wielu regionach wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Obowiązują w:

- na północy woj. zachodniopomorskiego (do godz. 20). W tym czasie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 do 55 km/h, z porywami do 80 km/h, a lokalnie do 90 km/h.

- na północy woj. pomorskiego (do środy do godz. 2 w nocy). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, z porywami do 80 km/h.

- woj. warmińsko-mazurskim (do godz. 22). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 85 km/h.

- woj. podlaskim (do godz. 23). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h.

- woj. mazowieckim (do godz. 22). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach od 75 km/h do 85 km/h.

- woj. lubelskim (do godz. 23). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach od 70 km/h do 80 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru występować będą we wtorek.

- woj. świętokrzyskim, śląskim i małopolskim (do godz. 18). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, z porywami do 80 km/h.

- woj. podkarpackim (do godz. 20). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h.

Ostrzeżenia przed opadami śniegu

IMGW ostrzega także przed intensywnymi opadami śniegu. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w trzech województwach na południu kraju. Śniegu spadnie od 5 do 10 cm, a lokalnie - do 15 cm.

W woj. śląskim, na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.

W woj. małopolskim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 23.

W woj. podkarpackim, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim ostrzeżenie obowiązuje do godz. 3 w nocy.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW

Co oznaczają ostrzeżenia?

Alert trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Alert drugiego stopnia ostrzega o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Alert pierwszego stopnia mówi o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Alerty hydrologiczne

W związku z silnym wiatrem, IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne. Alerty drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na północy kraju w trzech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W porcie w Świnoujściu ogłoszono alarm przeciwsztormowy, poinformował Grzegorz Gwiazda, dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. W najbliższych godzinach spodziewany jest wzrost stanów wód w Zalewie Szczecińskim oraz na Odrze.

- Obecny stan wody w porcie w Świnoujście wynosi 580 cm, jest to wartość równa ze stanem alarmowym - powiedział Gwiazda. - Wiejący obecnie wiatr z kierunku północnego i północno-zachodniego może spowodować zjawisko "cofki". Spodziewamy się, że stany wód będą rosły, obejmując Zalew Szczeciński oraz najprawdopodobniej odcinek Odry do Szczecina, a nawet dalej do Gryfina. W ciągu najbliższej doby mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze - dodał.

Ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia obowiązują w:

- woj. zachodniopomorskim i woj. pomorskim na Wybrzeżu (do środy do godz. 9 rano). W związku z prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego, na całym wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów alarmowych, lokalnie powyżej.

- woj. pomorskim i woj. warmińsko-mazurskim, na terenie Żuław i Zalewu Wiślanego (do środy do godz. 23). W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz przewidywaną sytuacja meteorologiczną, poziomy wody na Żuławach oraz na Zalewie Wiślanym będą gwałtownie wzrastać powyżej strefy stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej stanów alarmowych.

Alerty drugiego stopnia obowiązują na terenie:

- ujściowego odcinka Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego (woj. zachodniopomorskie), do czwartku do godz. 9 rano. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz przewidywaną sytuacja meteorologiczną, poziomy wody na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściowym odcinku Odry będą gwałtownie wzrastać powyżej strefy stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia krótkotrwale i nieznacznie stanów alarmowych.

- zlewni rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego (woj. pomorskie, woj. warmińsko-mazurskie) do środy do godz. 23. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz przewidywaną sytuacja meteorologiczną, a także w związku z opadami na poszczególnych zlewniach, które miały miejsce w poprzedniej dobie, poziomy wody na rzekach wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego (zwłaszcza Reda i Pasłęka) będą wzrastać lokalnie powyżej strefy stanów ostrzegawczych.

- ujściowego odcinka Wisły (woj. pomorskie) do środy do godz. 9 rano. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz przewidywaną sytuacja meteorologiczną, poziomy wody w ujściowym odcinku Wisły będą wzrastać lokalnie powyżej strefy stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

Autor: AD,zupi/rp,aw / Źródło: IMGW, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości