Najnowsze

Po silnym wietrze lawinowa "trójka" w Tatrach. "Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa"

Najnowsze

[object Object]
Aplikacja "Ratunek" - szybka pomoc w górachtvn24
wideo 2/28

Silny wiatr przekraczający na szczytach prędkość 100 kilometrów na godzinę przyczynił się do wzrostu zagrożenia lawinowego w Tatrach. Ogłoszono trzeci stopień.

Zagrożenie lawinowe ogłaszane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali. Trzeci stopień zagrożenia oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe, nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny, mogą schodzić samoistnie.

Zagrożenie obowiązuje powyżej 1700 metrów nad poziomem morza. Jak powiedział ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wzrost zagrożenia spowodował silny wiatr, który osiągał na szczytach prędkość do 115 kilometrów na godzinę.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w wyższych partiach gór panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega bardzo twardy i zmrożony śnieg. Pod wpływem wiatru na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Miejscami szlaki są pozawiewane i występują głębokie zaspy.

Warunki dla doświadczonych

"Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego wyboru trasy i użycia sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC" - czytamy w komunikacie TPN. Wybierając się na spacery w doliny reglowe, warto mieć ubrane raczki. Pomocne mogą być też kijki.

Jak dodano, "dodatkowym utrudnieniem jest silnie wiejący wiatr, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa".

Lawiny (PAP/DPA/Maria Samczuk, Maciej Zieliński)PAP/DPA/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Autor: ps/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TOPR

Pozostałe wiadomości