Najnowsze

Po lawinie błota i kamieni na Słowacji. "Gdyby nie felgi, trudno by było powiedzieć, że to auto"

Najnowsze

Mieszkańcy północnej Słowacji nie mogą powstrzymać łez po zniszczeniach jakie przyniosła ulewa 21 lipca
tvn24Mieszkańcy północnej Słowacji nie mogą powstrzymać łez po zniszczeniach jakie przyniosła ulewa 21 lipca

Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.

Większość poniedziałkowych ulew i burz dotknęła region Lubochna Ružomberská, gdzie spadło ponad 73 l/mkw. deszczu. W Żylinie odnotowano prawie 69 l/mkw. opadów. Skutki załamania pogody były dobitne.

Zgniecione samochody

Do popularnego miejsca turystycznego, doliny Vratnej na Słowacji wdarła się lawina kamienna i błotna. Woda zagarnęła liczne samochody do koryta rzeki, gdzie zostały zgniecione przez kamienie. Z aut pozostały jedynie bryły zgniecionej blachy z kołami. Zniszczeniu uległo również schronisko, stacja kolejki linowej, linie energetyczne i droga łącząca dolinę z miejscowością Terchova.

W rejonie zniszczonego schroniska przebywali polscy turyści z Bydgoszczy. W trakcie ulewy woda porwała ich samochód do rzeki, a silny wiatr powalił na niego drzewa i szczątki innych pojazdów. Na szczęście samym Polakom nic się nie stało.

Niebezpieczne osuwiska

W wyniku intensywnych opadów powstały niebezpieczne osuwiska. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną, prócz opadów deszczu, była wcześniejsza ingerencja człowieka.

- Na pewno trzeba dowiedzieć się, co było główną przyczyną osuwiska, niezależnie od tego, czy powstało w wyniku nachylenia geologicznego, czy z powodu wycięcia drogi, które zakłóciło stabilność nachylenia. Trzeba się tego dowiedzieć, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił lokalnym mediom Władimir Čaboun, badacz z Narodowego Centrum Leśnictwa.

Niespodziewane opady

Komórki burzowe mogą rozwijać się bardzo szybko i często na małych obszarach. Prowadzi to do różnic regionalnych w ilości opadów i pogodzie. Na przykład kiedy na północy Słowacji spadł obfity deszcz, na południu tego kraju w poniedziałek nie padało wcale.

Jak prognozują lokalni meteorolodzy, w ciągu najbliższych dni pogoda nie zmieni się znacznie. Wciąż będzie ciepło i wilgotno. Może padać przelotny deszcz, pojawią się też burze - zwłaszcza na północy i na wschodzie Słowacji. Na termometrach - wartości od 22 do 28 stopni. Dopiero w weekend temperatura wzrośnie i w wielu miejscach przekroczy 30 stopni. Jednak opady deszczu i burze nie ustąpią.

Nie poznają swoich samochodów

Mieszkańcy dotkniętego żywiołem regionu oraz turyści wciąż nie mogą pogodzić się ze stratą swoich samochodów, które zostały zniszczone przez lawinę błotną i kamienną.

Jak informuje reporter TVN24 Robert Jałocha, który jest na miejscu zdarzenia, auta uległy doszczętnemu zniszczeniu. Trudno dostrzec jakiej są marki.

- Nawet dzisiaj, po kilku dniach widać, że emocje nie opadają - informował Jałocha. - Stoję kilka centymetrów od zniszczonego samochodu i absolutnie, gdyby nie felgi, nawet trudno byłyby powiedzieć, że to na pewno jest samochód.

Lawiny zdewastowały dolinę Vratną
Lawiny zdewastowały dolinę Vratną tvn24

Lawina kamienna doszczętnie zmieliła samochody
Lawina kamienna doszczętnie zmieliła samochodyTomasz Górka

Autor: PW/map/kdj / Źródło: pravda.sk, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości