Najnowsze

Po 3 minutach od zgłoszenia startują. Podniebne karetki czuwają nad bezpieczeństwem

Najnowsze

Co stresuje pracowników Lotniczej Straży Pożarnej?
tvn24Co stresuje pracowników Lotniczej Straży Pożarnej?

Okres wakacji to czas wytężonej pracy służb. Zespoły medyczne wzywane są bardzo często do wypadków w ruchu, czy zdarzeń związanych z wakacyjnym wyczpoczynkiem. Zawsze jednak liczy się czas. Dlatego w sezonie letnim praca ratowników jest wspierana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Jak informują pracownicy jednostki Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koszalinie, zgłoszenia podczas wakacji dotyczą głównie wypadków w ruchu drogowym, bądź nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracą przy żniwach.

- Okres wakacyjny zawsze jest okresem wytężonej pracy. Obserwujemy wzrost liczby lotów w całej Polsce, we wszystkich bazach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - relacjonuje w rozmowie z Robertem Jałochą rzecznik prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Justyna Sochacka. - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada sezonową bazę w Koszalinie. Tam uruchamiamy dyżur od 1 czerwca do 5 września. Bazy, które dyżurują cały rok, w systemie od wschodu do zachodu słońca realizują rocznie około 400 misji. Baza sezonowa w Koszalinie przez 3 miesiące wykonuje około 130 - podsumowuje Sochacka.

Liczy się czas

Ratownicy pogotowia oraz piloci pracują pod presją czasu. Jeśli chodzi o ludzkie życie, liczą się sekundy. Dlatego muszą być w ciągłej gotowości do realizacji misji. Nie raz nie znają warunków, w jakich będą lądować. W większości trafiają na miejsce wypadku jako pierwsi.

- Mamy wyznaczoną sztywną granicę od momentu otrzymania zgłoszenia do momentu startu, czyli maksymalnie 3 minuty - mówił pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Marek Rudzki.

Stresująca praca

Wielką niewiadomą w trakcie misji jest również pogoda. Czasem zdarza się, że z powodu niekorzystnych warunków piloci są zmuszeni lądować.

- Najważniejszy jest pacjent. Nie wiadomo co z nim zrobić w trakcie takiego lądowania. Brakuje tlenu, leku... trzeba czekać, aż dojedzie karetka. To jest najbardziej stresujące - wyjaśnia pilot - Natomiast same loty nie stanowią dla nas żadnych problemów - dodaje.

Wieloletnia tradycja

Obecna forma organizacyjna jednostki została jej nadana w 2000 roku. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest spadkobiercą tradycji przedwojennego i powojennego lotnictwa sanitarnego w Polsce.

- Naszą misją jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności. Nie uznajemy w niesieniu tej pomocy dyskryminacji z jakiegokolwiek względu, a naszych pacjentów traktujemy z najwyższym szacunkiem i godnością należnymi każdej ludzkiej istocie - informuje na swojej stronie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Autor: PW/map / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości