Najnowsze

Pływał między ludźmi. Rekin ludojad na Majorce

Najnowsze


W niedzielne południe przy plaży na Majorce zauważono żarłacza błękitnego. Ten niebezpieczny rekin pływał między kąpiącymi się w morzu ludźmi. Tego samego dnia zauważono jeszcze trzy inne osobniki przy pobliskiej plaży.

Plażowicze uciekali w popłochu z plaży na Majorce. W płytkich wodach, zaledwie kilka metrów od brzegu, pływał rekin, a dokładniej uznawany za niebezpieczny dla człowieka, żarłacz błękitny.

Trzy osobniki z nierozpoznanych gatunków zauważono także na pobliskiej plaży. Ratownicy wezwali wypoczywających tam turystów, żeby jak najszybciej opuścili morze. Incydent miał miejsce w niedzielę. To była jedna z kilku obserwacji rekina w trakcie weekendu w obrębie archipelagu Balearów.

Ucieczka z morza

Relację z wydarzenia wysłała na Kontakt 24 Magdalena. 2,5-metrowego żarłacza zauważyła kilka metrów od plaży Illetas, niedaleko miasta Palma.

- Plażowicze długo nie dostrzegali rekina, ale gdy był pięć metrów od brzegu, zaczęli w popłochu wybiegać z wody. Ratownik zaczął gwizdać, aby dać znać, żeby wszyscy wyszli z wody - relacjonowała pani Magdalena.

Według Reporterki 24, jedna osoba znajdowała się daleko od brzegu. Podpłynął do niej ratownik, drugi ruszył w stronę kobiety na desce z wiosłem. Ratownicy odholowali kobietę do brzegu.

Kąpielisko patrolowano z motorówek i helikopterów. Na miejsce przyjechała również Guradia Civil, paramilitarna formacja wchodząca w skład Sił i Korpusów Bezpieczeństwa Państwowego Królestwa Hiszpanii.

Ucierpiał tylko rekin

Jak podały lokalne media, nikt nie ucierpiał. Poza samym rekinem.

Gazeta Diario de Mallorca poinformowała, że rekin został złapany w poniedziałkowe popołudnie. Miał poważną ranę głowy, najwyraźniej spowodowaną przez haczyk wędkarski. Miał duże uszkodzenia wewnętrzne, w związku z czym został uśmiercony.

Uważa się, że w Morzu Śródziemnym żyje więcej niż 40 gatunków rekinów. Ataki na ludzi zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nie są niemożliwe.

Przykładem jest sytuacja sprzed miesiąca, kiedy to na pobliskiej Ibizie żarłacz błękitny ranił jedną osobę.

Zobacz cały film z incydentu na Majorce:

Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na Majorce
Relacja Reporterki 24 z incydentu z rekinem na MajorceKontakt 24/ Magdalena

Autor: ao/aw / Źródło: Reuters, Kontakt 24

Pozostałe wiadomości