Najnowsze

Pluskwy - wygląd i pogryzienie. Co to jest pluskwa łóżkowa?

Najnowsze

[object Object]
Pluskwiak śródziemnomorski w Poznaniutvn24
wideo 2/24

Pluskwy domowe (pluskwy łóżkowe) to malutkie owady, które można przynieść całkiem nieświadomie do swojego domu. Wychodzą w nocy, kiedy ich ofiara śpi i gryzie, zostawiając po sobie ślady. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak gryzie pluskwa i jak się jej pozbyć z domu. Ostrzegamy - nie jest to proste.

Żywicielem pluskwy domowej jest człowiek.

Pluskwy atakują w nocy, kiedy ich ofiara śpi.

W poszukiwaniu pluskiew sprawdź, czy na materacy i pościeli nie ma czarnych kropek lub małych plamek krwi.

Jak wygląda pluskwa łóżkowa?

Pluskwa domowa (Cimex lectularis) to owad z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Dorasta do sześciu mm długości, ma owalne ciało, trzy pary odnóży i czerwonobrunatny kolor. Czego nie ma pluskwa domowa? Pluskwy domowe nie mają skrzydeł, przez co nie latają. Owady te również nie skaczą. Poruszają się tylko na odnóżach. Zapach pluskwy jest charakterystyczny - może przypominać kolendrę, migdały lub gnijące maliny. Pluskwy żyją nawet od sześciu do ośmiu miesięcy.

Pluskwa domowa

Głównym żywicielem pluskwy domowej jest niestety człowiek. Pluskwa w domu to duży problem, ponieważ może ukrywać się w wielu różnych miejscach - w meblach, futrynach okiennych, pod boazerią, pod tapetą, w szparach podłóg, futrynach okiennych, za obrazami i w wielu innych trudnych do odnalezienia zakamarkach. Możesz znaleźć pluskwy również w łóżku, przez co pojawiło się drugie określenie na pluskwę domową - „pluskwa łóżkowa”.

Skąd pluskwy w domu?

Skąd się biorą pluskwy? Na pluskwy można natrafić na przykład w hotelach (nawet tych o najwyższym standardzie), schroniskach, akademikach czy szpitalach, a także w pociągach i autobusach. Z miejsca, gdzie są pluskwy, można je z łatwością przenieść do własnego domu. Do twojego domu mogą również trafić w kupionych starych meblach (zwłaszcza tapicerowanych i takich z odzysku, na przykład zabranych spod śmietnika) czy na przykład starych książkach, walizkach, torbach, odzieży. Do domu pluskwy mogą przynieść również goście, u których w domu ten problem występuje.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Jeżeli nie widzisz w swoim domu pluskiew, nie oznacza to, że ich tam nie ma. Zwróć uwagę na następujące rzeczy:

- swędzenie i ślady na ciele przypominające ukłucie komara,

- unoszący się w domu charakterystyczny zapach,

- czarne, małe punkciki na materacu lub szwach,

- drobne plamki krwi na pościeli i szwach materaca.

Pluskwy domowe można znaleźć np. w ramie łóżka czy w materacuShutterstock

Pluskwy, które trafiły do twojego mieszkania, będą przemieszczać się między pomieszczeniami, a nawet mogą przejść do sąsiednich mieszkań. Pamiętaj, żeby powiadomić sąsiadów, jeżeli zauważysz te owady w swoim domu.

Pogryzienie pluskwy

Kiedy dojdzie do ukłucia przez pluskwy, pojawia się ból, często występuje również odczyn alergiczny. Uciążliwe jest swędzenie, pieczenie skóry czy obrzęki. Podejrzewa się, że pluskwy mogą być przenosicielem chorób bakteryjnych i wirusowych. Nie zostało to jednak jeszcze udowodnione. Zdarza się jednak, że ich obecność zaburza sen, powoduje niepokój i uczucie strachu.

Jak gryzie pluskwa?

Pluskwa domowa gryzie nocą, kiedy jej ofiara śpi. Znajduje ją i atakuje - najczęściej odsłonięte części skóry. Czas pobierania pożywienia trwa kilka minut. Po tym czasie pluskwy wracają do kryjówki. Jak wygląda ugryzienie pluskwy? Po ugryzieniu pojawia się obrzęk i czerwone plamki, które po czasie zmieniają się w grudki lub bąble. Rany zwykle pojawiają się w grupach.

Pluskwy - gniazda

Pluskwy nie żyją pojedynczo, a w skupiskach. A tych może być nawet kilkanaście w jednym mieszkaniu. Samica w ciągu jednego sezonu może złożyć nawet do 400-500 jaj, od dwóch do trzech jaj dziennie. Jaja pluskwy są kremowe i niewielkie - około jednego milimetra.

Co odstrasza pluskwy?

Przede wszystkim ich wrogiem jest częste sprzątanie - pościeli i łóżek, wnętrz mebli i przestrzeni za meblami. Nie chodzi nawet o to, że pluskwy lubią brud, bo mogą pojawić się w bardzo czystych miejscach. Chodzi o usunięcie larw czy jajek, które mogły być przez przypadek przyniesione do domu. Warto również czyścić różnego rodzaju pęknięcia i szczeliny w mieszkaniu za pomocą wysokiej temperatury (na przykład myjką parową).

Jak pozbyć się pluskiew?

Domowe sposoby na pluskwy są najczęściej nieskuteczne. Najlepiej jest poszukać specjalistycznego wsparcia. Pluskwy domowe zwalcza się za pomocą zabiegów dezynsekcyjnych wykonywanych przez specjalistyczne firmy. Powinno się je powtórzyć kilka razy. Trzeba być jednak gotowym na to, że w przypadku inwazji pluskiew nawet dezynsekcja może nie wystarczyć. Są to bowiem owady, które mają bardzo dużą odporność na działanie środków chemicznych.

Jeżeli konieczne jest wyrzucenie do śmieci zapluskwionych przedmiotów, należy je włożyć w szczelnie zamknięte plastikowe opakowania, aby pluskwy nie mogły się wydostać.

Autor: aw / Źródło: "Stawonogi pasożytnicze i alergenne. Tom II", Healthy Chicago

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości