Najnowsze

Plaże, rycerze, fontanny: majówka w Warszawie

Najnowsze

W stolicy od soboty dostępne są wiślane plaże i ścieżki

Start promów, wodnych linii turystycznych i plaż będzie największą atrakcją tego weekendu w Warszawie. Majówka przyniesie kolejne: inaugurację Parku Fontann, Festiwal Chorągwi i Rycerskie Mistrzostwa Świata.

W sobotę i niedzielę będzie można już spokojnie spacerować Krakowskim Przedmieściem. W weekendy ulica zamieni się deptak, a autobusy pojadą objazdami. W związku z zamknięciem Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, w tym roku nie będzie zamykany dla ruchu Nowy Świat.

Atrakcje na plaży

Najprzyjemniej w najbliższych dniach będzie z pewnością nad Wisłą. Od soboty dostępne będą wiślane plaże i ścieżki. Na trzech plażach - Praskiej, Poniatowskiej (przy Stadionie Narodowym) oraz Saskiej - na majówkowiczów będą czekać bezpłatne leżaki, parasole, grille, zabawki, boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej. Pojawią się także nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Dopiero 1 maja rusza Plaża Wisła przy Solcu, a 19 maja Plaża Stadion.

Jazz w pałacu

W poniedziałek 30 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Jazzu. Z tej okazji w Pałacu Szustra na Mokotowie zagra trio Artura Dutkiewicza. Koncert rozpocznie się o 21:15, a bilet kosztuje zaledwie 5zł.

Statkiem i promem po Wiśle

Z początkiem maja rusza też nowy sezon Warszawskich Linii Turystycznych. W tym roku, warszawiaków przez Wisłę będą wozić bezpłatnie trzy promy. Z Podzamcza do zoo będzie pływała Turkawka, z przystanku w pobliżu mostu Poniatowskiego pod Stadion Narodowy – Pliszka, a z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępę – Słonka. Każdy z promów zabierze na pokład maksymalnie 12 osób i 12 rowerów.

1 maja w rejsy wyruszą również statki Wars i Zefir.

Fontanny i rycerze

Także we wtorek zostanie uruchomiony Park Fontann, a 3 maja o godzinie 21.00 szykuje się widowisko 3D, związane z Euro. Na ścianie wody lasery namalują puchar, stadiony, sylwetki piłkarzy z laserowym odzwierciedleniem ruchu piłki. W ubiegłym roku fontanny przyciągnęły blisko pół miliona osób, w tym roku ratusz liczy na jeszcze większą frekwencję.

Tego samego dnia w Forcie Bema startują Rycerskie Mistrzostwa Świata Bitwa Narodów, które potrwają cztery dni. Na fanów historii czekają rekonstrukcje średniowiecznych zbroi, rynsztunku bojowego oraz odtworzone historycznych bitew. Do zawodów szykują się wojowie z kilkunastu krajów świata. Bitwy odbywać się będą w trzech kategoriach 'jeden na jeden", "pięć na pięć", "21 na 21".

Poza walkami organizatorzy szykują mnóstwo atrakcji np. pokazy walki z użyciem płonących mieczy, triki akrobatyczne, żonglerkę nożami, fajerwerki, występy zespołów folkowych i gotyckich.

Ceny biletów zaczynają się od 20 zł dla dziecka i 40 zł dla osoby dorosłej.

Festiwal Chorągwi w Wilanowie

3 maja w Wilanowie odbędzie się III Festiwal Chorągwi. Rodzinny piknik plenerowy rozpocznie się na o godz. 12.00 i potrwa do 17.00. W programie przewidziano: saluty armatnie, pokazy żonglowania chorągwiami w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba i Gwardii Gryfa. Na odwiedzających pałac czekają: stanowiska rekonstruktorskie królewskich drukarni, mennicy i kuźni.

Do Jandy na spektakl

Długi weekend może być też dobrą okazją do nadrobienia zaległości teatralnych. O widzach pomyślała m.in. Krystyna Janda, która zaprasza zarówno do Teatru Polonia, jak i do Och-Teatru.

- Zdecydowaliśmy się grać podczas długiego weekendu majowego, bo nie stać nas na niegranie, ale także dlatego, że z naszego doświadczenia wynika, że jest grupa widzów - "mieszczuchów", dla których te terminy są bardzo cenne - powiedziała aktorka.

Większość stołecznych scen w czasie weekendu majowego jednak nie pracuje. Od 1 do 3 maja Teatr Narodowy proponuje spektakl "Udręka życia", a do Teatru Studio Buffo można się wybrać na przedstawienie "Ukochany kraj".

Więcej warszawskich scen otworzy się dopiero 4 maja, wśród nich m.in. Teatru Syrena i Teatr Kwadrat, a od 5 maja m.in. teatry Współczesny i Wielki.

Autor: js/rs / Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości