Płatne przerwy w pracy na seks. To pomysł na poprawę relacji

Szwedzi mogą mieć przerwy na seks

Szwedzki radny zgłosił wniosek, by pracownicy mieli pełnopłatną jednogodzinną przerwę w pracy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chce on, by w czasie przerwy uprawiali oni seks.

Per-Erik Muskos, radny miasta Overtornea w północnej Szwecji, chciałby, żeby Szwedzi mogli przerwać pracę, pojechać w tym czasie do domu i spotkać się tam ze swoimi partnerami. Wszystko po to, by uzdrowić i polepszyć relacje ludzi.

- Istnieją badania, które pokazują, że seks jest zdrowy - mówił 42-letni Muskos francuskiej agencji informacyjnej AFP. Podkreślił także, że współcześnie pary nie spędzają ze sobą zbyt dużo czasu, a jego pomysł pomógłby im polepszyć jakość relacji.

Dodatkowy przywilej

Pomysł na godzinną przerwę na seks w trakcie pracy nie jest aż tak bardzo zaskakujący, jakby się mogło wydawać. Szwedzi bardzo cenią równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, znaną powszechnie jako work-life balance. Pokazuje to ich zachowanie w miejscach pracy, kiedy dwa lub trzy razy dziennie robią sobie przerwy na herbatę lub kawę, które mają pomóc im oderwać się od pełnionych obowiązków i "naładować akumulatory". Mają oni także inne przywileje. Jednym z nich jest 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego w roku, który rodzice mogą między sobą podzielić.

Szwedzi pracują średnio 1612 godzin rocznie, czyli o dziewięć procent mniej od średniej ilości wypracowanych godzin w innych krajach, wyliczonej przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Także mało osób w Szwecji zostaje w pracy po godzinach - jedynie jeden procent.

Choć pomysł na płatną przerwę na seks jest nieco kontrowersyjny, Muskos obstaje przy swoim i chce polepszać relacje Szwedów. Radny wie, ze trudno będzie zweryfikować, czy wolny czas faktycznie jest spędzany w sugerowany przez niego sposób, jednak uważa, że kluczowe jest zaufanie pracodawców do pracowników. Sądzi też, że nie ma podstaw do tego, by jego wniosek nie przeszedł. Zastanawiające jest tylko, dlaczego Szwedzi mają uprawiać seks w trakcie pracy, a nie w czasie wolnym.

Dr Agata Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności wyjaśniała w "Studiu Active", jak sport wpływa na seks.

Jak sport wpływa na seks?
Jak sport wpływa na seks?TVN Meteo Active

Autor: zupi/aw / Źródło: Quartz, thelocal.se

Pozostałe wiadomości