Najnowsze

Planetarium pokazuje niebo Kopernika sprzed 500 lat

Najnowsze

Supernowoczesny projektor zaczyna pracę w olsztyńskim planetarium (TVN24)

Olsztyńskie planetarium w 500. rocznicę przybycia Mikołaja Kopernika do miasta, sprezentowało sobie i jego wszystkim gościom, supernowoczesny sprzęt. To fulldome - projektor do oglądania nieba, oparty na najnowszej technice cyfrowej. Podobnym sprzętem dysponuje tylko warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Dzięki technice fulldome można przenosić się w czasie i oglądać przestrzeń kosmiczną do tej pory nieosiągalną.

Możliwe jest np. zobaczenie nieba oczami Mikołaja Kopernika, czyli układu gwiazd sprzed pół millenium, kiedy astronom wprowadził się do Olsztyna.

- Dotychczasowy analogowy sprzęt potrafił wyświetlać obraz nieba zaledwie kilkadziesiąt lat wstecz od bieżącego roku - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium.

Gdzie nie sięgał wzrok

Technika fulldome pozwala też na pokazanie kosmosu poza Drogą Mleczną. Można dzięki niej podglądać marsjańskie kratery, Jowisza, a nawet inne galaktyki. Wysoka jakość obrazu sprawia, że obserwator ma poczucie "bycia w kosmosie".

To wrażenie powstaje dzięki temu, że obraz składający się z 12 tysięcy pikseli jest generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.

Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane były jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Autor: mm/ŁUD / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości