Najnowsze

Pioruny nie dały spać na Dolnym Śląsku

Najnowsze

Burze nad Dolnym Śląskiem

Ubiegłą noc mieszkańcy Wrocławia i okolic zapamiętają na długo. Burze, które w środę szalały nad Niemcami, w nocy dotarły na Dolny Śląsk i przyniosły ze sobą gwałtowne wyładowania atmosferyczne. "Takiej nawałnicy nie było od kilku lat" - twierdzą zgodnie Reporterzy 24 z Wrocławia i jego okolic, a na dowód przesyłają wykonane przez siebie zdjęcia i filmy.

Wrocławska straż pożarna, po przejściu potężnego frontu burzowego, wyjeżdżała na akcję kilkadziesiąt razy. Połamane drzewa uszkodziły auta i budynki. Na miasto spadło 50 mm deszczu. Studzienki kanalizacyjne nie nadążały zbierać wody, dlatego ulice szybko zmieniały się rzeki, uniemożliwiając ruch uliczny.

Niebezpiecznie było też w Legnicy, gdzie nawet 400 rodzin pozostawało odciętych od prądu do czwartku, do godziny 10:00. Natomiast w miejscowości Łuczyna w jednorodzinny dom uderzył piorun. W konsekwancji zapalił się dach, który doszczętnie spłonął. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W czwartek w godzinach popołudniowych burze mają powrócić nad Dolny Śląsk. Synoptycy zapowiadają silny wiatr do 90 km/h, opady do 30 l/m kw i lokalnie gradobicie. Strażacy proszą o ostrożność.

Skąd te burze

W nocy do Polski dotarł chłodny front atmosferyczny z Niemiec. Niósł ze sobą ulewne opady deszczu i gwałtowne wyładowania. Nawałnice pojawiły się w nocy na Dolnym Śląsku, a rano zagrzmiało m.in. w Częstochowie i Kaliszu.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁY W SERWISIE KONTAKT 24

Jak relacjonują Reporterzy 24, burza zaczęła się ok 4.00 gwałtownym wiatrem i ulewnym deszczem.

- Przez taką burzę wielu wrocławian się dzisiaj nie wyspało. Błyskało kilkadziesiąt razy na minutę - opisuje Tobi_Raf.

- Mieszkańcy Dolnego Śląska zapamiętają dzisiejszy poranek na długo. Takiej nawałnicy nie było od dziesiątków lat. Filmy są tego dowodem - pisze Reporter24.

Gwałtowna burza szalała też nad Bolesławcem:

W czwartek grzmotów ciąg dalszy

Front w ciągu dnia będzie przesuwał się na północy-wschód. Synoptycy spodziewają się opadów deszczu i burz, w czasie których mocniej powieje. Porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h. W czasie burz lokalnie może spaść grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz to nawet 30 litrów wody na metr kwadratowy. W pozostałych rejonach Polski zapowiada się słoneczna i bardzo letnia pogoda.

Autor: aj/ja//mm/ms / Źródło: Kontakt 24, TVN24

Pozostałe wiadomości