Najnowsze

Pikniki, tłumy ludzi i piękne kwiaty. Tak zakwitły japońskie wiśnie

Najnowsze

Pikniki, tłumy ludzi i piękne kwiaty. Tak zakwitły japońskie wiśnie
Kontakt 24Pikniki, tłumy ludzi i piękne kwiaty. Tak zakwitły japońskie wiśnie

Są pikniki, podziwianie drzew, a nawet specjalne produkty w sklepach i restauracjach. W Japonii okres rozkwitania wiśni to długo wyczekiwany moment. W Tokio razem z Japończykami wiśnie podziwiał Zachariasz Popiołek, a na Kontakt 24 przesłał filmy z tego zdarzenia.

- Jak co roku Japończycy zbierają się w parkach organizując pikniki pod drzewami kwitnącej wiśni - relacjonuje Zachariasz Popiołek, który przysłał nam nagranie prosto z Tokio. Na jego filmie widzimy tłumy ludzi, którzy postanowili podziwiać wiśnie. Część siedzi na kocach i odpoczywa, inni robią zdjęcia drzew.

W Tokio drzewka wiśniowe zakwitły w poniedziałek, czyli o dwa dni wcześniej niż rok temu. W tokijskim parku Asukayama zaczęli gromadzić się ludzie, by podziwiać białe, lekko różowawe kwiaty. Wcześniej meteorolodzy sprawdzili pączki na "referencyjnym" drzewku i wydali odpowiedni komunikat. Nadejście sakury, jak nazywa się kwiaty, ogłasza się, gdy pojawi się ich na drzewie co najmniej pięć.

Długo na to czekają

Dla Japończyków zakwitnięcie wiśni to moment długo oczekiwany. Co wieczór o tej porze roku czekają na wiadomości z "frontu kwitnienia wiśni" - sakura-zensen - nadawane po prognozie pogody. Tam, dokąd dociera, jest co roku naprawdę wielkim wydarzeniem.

Kwitnienie wiśni to radosny okres pikników, podziwiania obsypanych kwiatami drzew w parkach, ogrodach i na świątynnych dziedzińcach. Japonia nie przypadkiem zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Sakura jest symbolem kruchego piękna i ulotnego piękna życia, często wykorzystywanym w sztuce japońskiej.

Podziwianie tylko przez tydzień

- Pikniki o nazwie "hanami", co dosłownie oznacza oglądanie wiśni, są organizowane w gronie rodzinnym, przez znajomych i pracodawców. Często najlepsze miejsca w parku są rezerwowane dla najmłodszych pracowników już o świcie - dodaje Reporter 24. Zakwitanie wiśni ma wpływ nawet na sklepy i restauracje, gdzie pojawiają się sezonowe produkty dostępne tylko w tym czasie.

Hanami, czyli podziwianie kwiatów wiśni, nie trwa długo. Kwiaty rozwijają się i opadają w ciągu tygodnia.

ZOBACZ TAKŻE NA KONTAKCIE 24

Widziałeś ciekawe zjawisko? Udało Ci się nagrać film lub zrobić zdjęcia? Wyślij je na Kontakt 24 i zostań Reporterem 24!

Autor: sc//tka / Źródło: Kontakt 24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości