Najnowsze

Pijane ptaki mają twarde lądowanie

Najnowsze

Nadużywanie alkoholu szkodzi ptakom

"Chwiał się na nogach, opierał o ściany, nie mógł utrzymać równowagi" - chociaż ten opis kojarzy się z opisem balangowicza po zakrapianej imprezie, dotyczy... kosa. Ptak, u którego stwierdzono zatrucie alkoholowe, miał więcej szczęścia niż jego towarzysze, którzy nie przeżyli prób lotu w takim stanie. Zgubą dla nich okazało się spożywanie sfermentowanych owoców.

Upadki i utrata orientacji po nadużyciu alkoholu przytrafiają się nie tylko ludziom. Eksperci zajmujący się zdrowiem zwierząt odkryli, że ptaki, które najedzą się sfermentowanych jagód, ulegają zatruciom, przez które są niestabilne i ranią się, spadając potem w trakcie lotu na ziemię. Swoje wnioski naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Veterinary Record".

Upiły się owocami jarzębiny i ostrokrzewu

Naukowcy doszli do takich wniosków po tym, jak zostali wezwani na plac zabaw w Cumbrii, na którym znaleziono 12 martwych kosów z licznymi ranami i urazami. Pośmiertne badania ptaków wykazały w wątrobie jednego z nich wysoki poziom etanolu. Wszystkie zwierzęta jadły sfermentowane owoce z pobliskiej jarzębiny.

Znaleziono też jednego żywego kosa. Trafił do rezerwatu, gdzie po przybyciu opisano, że trzymał się niepewnie na nogach, używał skrzydeł, żeby utrzymać równowagę i opierał się o ścianki swojego schronienia. Po około dwóch tygodniach leczenia i opieki został wypuszczony na wolność. Podobne objawy odnotowano w 1999 r. u droździków, które najadły się sfermentowanych po nadejściu mrozu jagód ostrokrzewu.

Zdrowe tylko świeże

Według naukowców ptakom nie grozi jednak powszechny alkoholizm. - Pojawiają się sporadyczne doniesienia o ptakach zachowujących się jak pijane, ale są bardzo rzadkie - powiedział Tim Harrison z Ogrodowej Straży Ptaków należącej do Brytyjskiego Funduszu Ornitologii.

Czy zatem ptaki powinny wyrzucić ze swojego menu owoce, żeby uniknąć groźnych skutków pijaństwa? Niekoniecznie. Według naukowców zgubne dla nich są tylko te, które leżą na ziemi i już zaczęły fermentować. Natomiast zjadanie świeżych jagód może być nawet pomocne w ochronie przed zatruciem alkoholowym.

- Ogólnie rzecz biorąc, ptaki, które mają dużo owoców w diecie, bardziej wydajnie metabolizują alkoholu i są lepiej przystosowane do jedzenia owoców, które zawierają wyższe stężenie alkoholu - wyjaśnił Tim Harrison.

Autor: mm/mj / Źródło: dailymail.co.uk

Pozostałe wiadomości