Najnowsze

Pierzaste kupki nieszczęścia. Te ptaki mają wszystko, by podbić media społecznościowe

Najnowsze

tvnmeteo.plPaszczaki potrafią szeroko otworzyć dziób, stąd wzięła się ich nazwa

Paszczaki australijskie, kiedyś okrzyknięte "najbardziej nieszczęśliwie wyglądającymi ptakami na świecie", podbijają Instagram. Ich zdjęcia są najbardziej lajkowane na tym serwisie społecznościowym - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Konstancji.

Paszczaki (Podargidae) to ptaki, które prowadzą nocny tryb życia. W dzień siedzą nieruchomo na gałęziach, doskonale zakamuflowane przez swoje maskujące upierzenie. Potrafią bardzo szeroko otworzyć dziób, stąd też wzięła się ich polska nazwa. Gatunek ten występuje w południowej i południowo-wschodniej Azji, Australii, Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona.

W 2004 roku w czasopiśmie "Nature Australia" paszczaki australijskie okrzyknięte zostały najbardziej nieszczęśliwie wyglądającymi ptakami na świecie.

Nietypowy wygląd przyciąga

Co sprawia, że zdjęcie ptaka jest zachwycające i przykuwa naszą uwagę? Na te pytania próbowali odpowiedzieć niemieccy naukowcy - Katja Thömmes i Gregor Hayn-Leichsenring z Uniwersytetu w Konstancji. Analizie poddali prawie 30 tysięcy zdjęć zamieszczonych na dziewięciu najczęściej śledzonych "ptasich" kontach na Instagramie. Badacze w swojej pracy korzystali z metody nazywanej IAA (Image Aesthetic Appeal), czyli estetyce obrazu. Polega ona na obliczeniu atrakcyjności fotografii na podstawie polubień na Instagramie. Okazało się, że na pierwszym miejscu uplasował się paszczak australijski. Chociaż gatunek ten pojawił się tylko na 65 zdjęciach, bardzo szybko zyskiwał aprobatę internautów.

Obserwacje niemieckich naukowców wykazały, że im bardziej nietypowy wygląd ptaka, tym więcej otrzyma on lajków. Tak właśnie się stało w przypadku paszczaków. Oprócz nich popularne były też kolorowe gołębie, a także ptaki z rodziny turakowatych. Te drugie są zwykle bardzo kolorowo ubarwione, często na niebiesko, zielono lub fioletowo.

Ponadto badacze doszli do wniosku, że wysoko w rankingu znajdowały się ptaki o niebiesko-żółtym upierzeniu, natomiast dużo niżej o żółtych i zielonych piórach.

"Zaskakujące zwycięstwo paszczaka australijskiego w tym badaniu jest kwestią poetyckiej sprawiedliwości" - napisali autorzy, biorąc pod uwagę jego reputację jako najbardziej nieszczęśliwie wyglądającego na świecie.

Autor: anw / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock