Pierwszy w Europie, trzeci na świecie. Zakończyliśmy rekordowo ciepły październik

[object Object]
Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomyWorld Meteorological Organisation
wideo 2/22

W Europie niedawno zakończony miesiąc okazał się najcieplejszym październikiem w historii pomiarów temperatury. W skali całego świata październik 2020 zajął trzecie, niechlubne miejsce w rankingu.

Naukowcy z Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikowali najnowsze dane dotyczące temperatury w październiku tego roku. Miesiąc ten był w Europie najcieplejszym w historii. Zgodnie z danymi, na wschodzie kontynentu temperatura znacznie przekroczyła średnią wieloletnią. Na południowym zachodzie wartości sięgnęły poniżej średniej.

Październikowe anomalie temperatury w Europie wobec średniej wieloletniej dla tego miesiąca (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Październik w skali światowej

W ujęciu całego świata był to trzeci najcieplejszy odnotowany październik. Od czwartego, piątego i szóstego w kolejce różnił się tylko nieznacznie. Eksperci z C3S podali, że sześć najcieplejszych październików zostało odnotowanych przez sześć ostatnich lat.

Co niepokojące, w większości Arktyki i Wyżyny Tybetańskiej temperatura w październiku była znacznie powyżej średniej wieloletniej z lat 1981-2010. Dla kontrastu, na południowo-wschodnim Pacyfiku, w dużych częściach Ameryki Północnej i w północnej części Wyżyny Tybetańskiej temperatura była niższa niż średnia wieloletnia.

W październiku odnotowano także najniższy w historii poziom lodu morskiego w rejonie Arktyki od czasu rozpoczęcia pomiarów satelitarnych w 1979 roku. Był to także czwarty z rzędu miesiąc, w którym na Północnej Drodze Morskiej, a więc na sezonowym szlaku żeglugowym w rosyjskiej Arktyce, przebiegającym wzdłuż brzegów Eurazji, praktycznie nie występował lód.

Na Antarktydzie zaś październik był drugim miesiącem z poziomem lodu morskiego powyżej średniej, po 48 miesiącach z rzędu, podczas których pokrywa lodowa była mniejsza niż wskazująca średnia.

Październikowe anomalie temperatury na świecie wobec średniej wieloletniej dla tego miesiąca (Copernicus Climate Change Service/ECMWF)Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Czym jest program C3S?

Copernicus Climate Change Service (C3S), to program realizowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogodowych na zlecenie Komisji Europejskiej. Jego celem jest ciągłe monitorowanie zmian klimatu. Co miesiąc publikowane są biuletyny klimatyczne przedstawiające zmiany obserwowane w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone ustalenia opierają się na analizach komputerowych z wykorzystaniem miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.

Autor: kw/dd / Źródło: climate.copernicus.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Pozostałe wiadomości