Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Mija marsjański rok misji Łazika
Mija marsjański rok misji Łazika
NASA
NASAMija marsjański rok misji Łazika

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

W ciągu marsjańskiego roku astronauci sporo odkryli. Zbadali m.in. poziom promieniowania radiacyjnego na Czerwonej Planecie. Dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie zaprojektować odzież ochronną dla naukowców, którzy postanowią osobiście zbadać planetę.

Dodatkowo, pomiary atomów w atmosferze, prowadzone przez Curiosity, pozwalają postawić hipotezę, że warstwa powietrza na Marsie była bardzo cienka.

Poprzez oznaczanie wieku marsjańskiej skały odkryto również, że woda prawdopodobnie miała wpływ na ukształtowanie powierzchni planety.

Windjana rzeźbiona przez wodę

Misja Curiosity zbadała piaskowiec nazwany Windjana. Łazik wiercił i dostarczał do analizy próbki skały.

- Windjana ma więcej magnetytu niż w poprzednich badanych skałach - powiedział David Blake, główny naukowiec chemii i mineralogii uczestniczący w misji. - Kluczową kwestią jest, czy magnetyt pochodzi od bazaltu, czy pojawił się tam podczas późniejszych procesów, na przykład podczas osadzania wodnistych osadów bazaltowych.

Wstępne badania wykazały, że skład Windjanu jest bardziej zróżnicowany i zawiera więcej materiałów ilastych, niż w innych miejscach na Marsie. Piaskowiec zawiera również dużo ortoklazu, który jest powszechny w skorupie ziemskiej. Te czynniki oraz fakt, że Windjana leży w korycie rzecznym, wskazuje, że na skład badanych prób mogła mieć wpływ woda.

Dalsze badania

Zespół będzie szukał dalej dowodów na istnienie życia w Kosmosie. Jednakże w 2013 roku łazik doznał uszkodzenia kół i naukowcy musieli zmienić trasę tak, aby pojazd mógł przetrwać. Kolejnym celem wehikułu jest Mount Sharp. Aby tam dotrzeć bez większych zniszczeń, trzeba pokonać dłuższą drogę. Naukowcy liczą, że będą tam pokłady geologiczne dające światło na marsjańskie antyczne życie.

Trasa jaką ma do pokonania Łazik
Trasa jaką ma do pokonania ŁazikTrasa jaką ma do pokonania ŁazikNASA

Autor: mab/rp / Źródło: phys.org, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości