Najnowsze

Pierwsze od trzech miesięcy przypadki lokalnej transmisji. Źródłem mogą być mrożone towary

Najnowsze

12 porad jak się ochronić przed koronawirusem
12 porad jak się ochronić przed koronawirusemMinisterstwo Zdrowia, GIS, KPRM
wideo 2/20

W Nowej Zelandii stwierdzono pierwsze od ponad trzech miesięcy nowe przypadki lokalnej transmisji koronawirusa SARS-CoV-2. Władze prowadzą śledztwo w tej sprawie. Jako źródło zakażenia brane są pod uwagę mrożone towary przywożone z zagranicy.

Śledztwo nowozelandzkich władz sanitarnych zostało wszczęte, gdy we wtorek w kraju wykryto pierwsze od 102 dni nowe przypadki lokalnej transmisji koronawirusa z niewiadomego źródła.

Czworo zakażonych to członkowie rodziny z Auckland - do infekcji doszło, mimo że żaden z członków rodziny nie przebywał za granicą. Nowozelandzkie granice są zamknięte dla obcokrajowców, a powracający do kraju mieszkańcy poddawani są przymusowej izolacji w specjalnych ośrodkach.

Potencjalnym źródłem zakażenia są towary sprowadzane z zagranicy. Jedna z zakażonych osób pracuje bowiem w chłodni, a - jak stwierdził na konferencji prasowej minister zdrowia Ashley Bloomfield - wirus może przeżyć w niskiej temperaturze "dość długi czas". Minister oznajmił, że trwają badania powierzchni w chłodni.

Koronawirus na powierzchniach

Jak zauważa Agencja Reutersa, choć eksperci Światowej Organizacji Zdrowia oceniają, że transmisja wirusa poprzez kontakt ze skażoną powierzchnią zdarza się rzadko, to nie jest to niemożliwe. W ostatnich dniach w Chinach wirusa wykryto na powierzchni opakowań mrożonych importowanych owoców morza. Badania wykazują też, że wirus może przeżyć na plastiku nawet trzy doby.

W środę w Nowej Zelandii zidentyfikowano ponadto kolejne cztery podejrzane zakażenia u osób mających kontakt z członkami rodziny. Ustalono też, że chorzy mieli kontakt z około 200 osobami, które zostaną poddane badaniom.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Nowej Zelandii (worldometersworldometers.info

Przywracanie restrykcji

W wyniku wykrycia nowych przypadków COVID-19, władze wprowadziły natychmiastowe restrykcje. W Auckland wprowadzono ograniczenia z trzecim stopniem zagrożenia epidemiologicznego (na cztery możliwe), a w reszcie kraju - drugim. Jednocześnie na drogach wyjazdowych największego miasta Nowej Zelandii ustawiono blokady.

Autor: dd/aw / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NIAID (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości