Najnowsze

Pierwsze bociany już w Żywkowie. Nie mogą się zdecydować, które gniazdo wybrać

Najnowsze

[object Object]
Bocian zapukał do okna (mat. archwilany)Kontat 24/Barbara
wideo 2/23

Do Żywkowa zwanego bocianią wioską przyleciały już cztery bociany. Tylko jeden z nich zajął gniazdo. Pozostałe szukają swojego miejsca - poinformował Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

We wsi jest jedynie kilka domów i ponad 40 bocianich gniazd. Żywkowo znajduje się przy granicy z Obwodem kaliningradzkim w województwie warmińsko-mazurskim.

- Od tygodnia przylatują do tu bociany. Mamy już cztery ptaki, ale póki co tylko jeden zajął gniazdo, a reszta lata od jednego do drugiego i nie może się zdecydować, które gniazdo wybrać - powiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dodał, że ornitolodzy spodziewają się, że do Żywkowa przyleci łącznie 40 bocianich par.

Tradycyjna uprawa

Aby poprawić warunki bytowania bocianów w Żywkowie i okolicy, prowadzona jest tradycyjna uprawa roli, czyli małe poletka. Oprócz tego nie osusza się oczek wodnych, a wodę np. w rowach piętrzy się tak, aby tworzyła dogodne warunki do żerowania dla ptaków.

Żywkowo i okolice określane są mianem Ostoi Warmińskiej. W tym roku pierwsze bociany przyleciały na Warmię i Mazury już 12 marca - do wsi Monety na Mazurach i do osady Dągi na Warmii. Przyloty bocianów potrwają do połowy kwietnia.

Bociani kalendarz (Maciej Zieliński, Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz/PAP)Maciej Zieliński, Małgorzata Latos, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw/aw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC-BY-SA)

Pozostałe wiadomości