Najnowsze

Pierwsza od pięciu lat chińska załogowa misja kosmiczna. Dla jednego z astronautów pierwsza w życiu

Najnowsze


Rakieta Długi Marsz wyniesie w czwartek na orbitę trzech chińskich astronautów. - Zawsze zastanawiałem się, kiedy w końcu będę mógł zrealizować swoje kosmiczne marzenie - opowiadał najmłodszy z nich. Chiny po raz ostatni wysłały ludzi w kosmos w 2016 roku.

Start rakiety zaplanowano na czwartek na godzinę 9.22. W Polsce będzie wtedy godz. 3.22. Lot statku kosmicznego Shenzhou 12 (po chińsku "boski statek") będzie trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 roku. Cztery z tych misji zakładają wysyłanie w kosmos astronautów.

"Kosmiczne marzenie"

Rakieta wystartuje z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Na pokładzie Długiego Marszu polecą w kosmos Tang Hongbo, Nie Haisheng i Liu Boming. Dla pierwszego z nich, najmłodszego astronauty, będzie to pierwsza misja kosmiczna.

- Uwielbiam dźwięk silników przy starcie i lot samolotem przez chmury. To zawsze było dla mnie bardzo przyjemne doświadczenie - opowiadał Hongbo. Wcześniej przez 10 lat był pilotem Sił Powietrznych, a przygotowania do lotu w kosmos zajęły mu 11 lat. - Zawsze zastanawiałem się, kiedy w końcu będę mógł zrealizować swoje kosmiczne marzenie - mówił.

Załoga Shenzhou 12 ma zamieszkać na cylindrycznym module Tianhe (chiń. "harmonia niebios"), jednym z trzech kluczowych elementów stacji Tiangong, który został wyniesiony na orbitę w kwietniu. Trzymiesięczny pobyt będzie dłuższy niż dotychczasowy chiński rekord 30 dni, ustanowiony w 2016 roku podczas ostatniej załogowej misji ChRL.

Chiny podbijają kosmos

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji.

Niedawno w ramach pierwszej w pełni chińskiej ekspedycji na Marsa na powierzchni Czerwonej Planety wylądował łazik Zhurong, który ma przez trzy miesiące badać marsjańskie skały, szukając tam między innymi śladów ewentualnego dawnego życia. Kilka dni temu Chiny zaprezentowały kolejne zdjęcia wykonane przez maszynę.

Autor: ps / Źródło: PAP, Reuters, ENEX, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości