Piękne, niezwykłe i pożyteczne. Nietoperze znad Jeziora Wiktorii


Polscy chiropterolodzy, czyli specjaliści zajmujący się nietoperzami na zaproszenie przyrodników z Kenii udali się w okolice Jeziora Wiktorii, aby badać tamtejsze nietoperze.

Wyprawa badawcza miała na celu przede wszystkim poznanie gatunków nietoperzy, które występują w tym regionie, przekazanie lokalnym chiropterologom nowoczesnego sprzętu oraz edukacja lokalnej społeczności o znaczeniu nietoperzy dla ekosystemu.

Pożyteczny ssak

- W Kenii występuje najprawdopodobniej około 110 gatunków nietoperzy, podczas badań udało się nam odłowić lub w inny sposób zarejestrować prawie czterdzieści z nich - powiedział PAP jeden z uczestników wyprawy Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

Kepel podkreśla, że nietoperze powinien lubić m.in. każdy, kto nie lubi komarów - jeden nietoperz potrafi w ciągu nocy zjeść 3 tysiące komarów.

Najwięcej nietoperzy w Afryce

Okolice Jeziora Wiktorii uważane są za najbogatsze pod względem liczby gatunków nietoperzy w całej Afryce, co wiąże się z sąsiedztwem bardzo różnych ekosystemów – od dżungli po suche tereny otwarte.

Autor: mab/rp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości