Najnowsze

Piekło w Dolinie Śmierci. W niedzielę mogło być najgoręcej od ponad 100 lat

Najnowsze


Termometr w Dolinie Śmierci pokazał w niedzielę 54,4 stopnia Celsjusza - informuje amerykańska Narodowa Służba Pogodowa. Jeżeli ten odczyt zostanie potwierdzony, będzie to najwyższa temperatura w Dolinie Śmierci od ponad 100 lat.

54,4 stopnia Celsjusza zmierzyła automatyczna stacja meteorologiczna Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w niedzielę 16 sierpnia o godzinie 15.41 czasu lokalnego. Stacja znajduje się w Furnace Creek w hrabstwie Inyo w Kalifornii, przy granicy z Nevadą.

Odczyt nie został jeszcze zweryfikowany. Jeżeli jednak zostanie potwierdzony, będzie to najwyższa temperatura w Dolnie Śmierci od ponad 100 lat. Ostatni raz termometr wskazał tam co najmniej 130 stopnie w skali Fahrenheita (54,4 st. st. C) 12 lipca 1913 roku.

Wstępnie do zaakceptowania

Jak stwierdził Randy Cerbeny, który kieruje zespołem Światowej Organizacji Meteorologicznej ds. ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych, wszystko wskazuje na to, że wynik jest prawidłowy. - Zalecam, aby WMO wstępnie zaakceptowała tę obserwację - dodał.

W najbliższych tygodniach wunik zostanie szczegółowo sprawdzony wraz z Narodowym Komitetem ds. Ekstremów Klimatycznych USA.

Dni z najwyższą temperaturą w Dolinie Śmierci (tvnmeteo.pl za NWS)tvnmeteo.pl za NWS

W Dolinie Śmierci padł absolutny rekord ciepła na świecie. 10 lipca 1913 roku w Greenland Ranch było 56,7 st. C. Dolina Śmierci to obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia. Jest największą depresją w Ameryce Północnej, najbardziej suchym miejscem na tym kontynencie i jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. W 1994 ogłoszono ją parkiem narodowym USA.

Przez zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych przechodzą upały, a strażacy walczą z pożarami. W sobotę w Kalifornii utworzyło się ogniste tornado, a w niedzielę w Arizonie powstała burza piaskowa.

Autor: ps / Źródło: Reuters, NWS, The Washington Post, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości